województwo: warmińsko-mazurskie
powiat: nowomiejski
produkcja roślinna: sadownicze, inne
gospodarstwa ekologiczne: wyłącznie ekologiczna produkcja roślinna
inne rodzaje aktywności: Przetwórstwo, Uczestnictwo w tworzeniu krótkich łańcuchach dostaw
wybrane tematy prezentacji:

Postęp biologiczny w produkcji roślinnej i zwierzęcej

:: odmiany tolerancyjne na suszę

Kontakt za pośrednictwem doradcy:

Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Olsztynie

ul Jagiellońska 91, 10-356 Olsztyn
Rodian Pawłowski
Starszy specjalista ds. produkcji zwierzęcej, chowu i hodowli trzody chlewnej
rodian.pawlowski@w-modr.pl

695 550 460

Data wpisu 9.05.2024

Winnica Sztolcman zajmuje powierzchnię 5 ha.

Pierwsze winorośla sadzone w 2017 roku są na powierzchni 0.8 ha ( w konwersji), nowe nasadzenia z 2022 roku na powierzchni 0.65 ha ( w ekologii).  Ponadto w gospodarstwie znajdują się ekologiczne nasadzenia z jabłoni cydrowych o powierzchni 0.30 ha. Pozostała część gospodarstwa utrzymana w ekologii składa się głównie z roślin miododajnych lub zbóż. Gospodarstwo prowadzone jest w duchu bioróżnorodności, zachowując miejsca takie jak miedze czy okolice stawu i winnic w stanie naturalnym.

Produkcja win rozpoczęła się w 2020 roku i są to wina wytrawne spokojne: białe, różowe i czerwone, oraz musujące białe i różowe. Produkowane wina są niskointerwenecyjne, co oznacza, iż do ich produkcji nie stosujemy środków chemicznych, poza pirosiarczynem do stabilizacji. Stosowane drożdże także są  ekologiczne, wegańskie i neutralne, czyli takie, które nie wpływają na profil smakowy czy zapachowy wina.

Dodatkowo w gospodarstwie produkowany jest od 2023 roku cydr jakościowy, co oznacza że jest produkowany tylko z moszczu jabłkowego i drożdży, stabilizowany pirosiarczynem.

Dodatkowo w gospodarstwie produkowane są octy kwiatowe i owocowe z roślin z własnego gospodarstwa lub sąsiedniego lasu. Octy są produkowane z użyciem jakościowego miodu i wody.

Od 2021 roku w winnicy prowadzone są spotkania enoturystyczne, gdzie przedstawiana jest  historia powstania winnicy, przybliżany jest kalendarz prac na winnicy, a w trakcie degustacji przekazywane są informacje o procesie produkcji win.