województwo: mazowieckie
powiat: przysuski
gmina: Wieniawa
kod i poczta: 26-432 Wieniawa
produkcja roślinna: sadownicze
inne rodzaje aktywności: Przetwórstwo, :: Zakład przetwórczy
wybrane tematy prezentacji:

Rolnictwo precyzyjne

:: Systemy wspierania podejmowania decyzji

:: Monitoring występowania agrofagów

Postęp biologiczny w produkcji roślinnej i zwierzęcej

:: odmiany tolerancyjne na choroby, szkodniki

Formy wspólnego gospodarowania

Posiadane certyfikaty i znaki jakości: Integrowana ochrona roślin, „Integrowana Produkcja”
osiągnięcia / wyróżnienia w konkursach: AGROLIGA
Kontakt za pośrednictwem doradcy:

Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Warszawie

ul. Czereśniowa 98, 02-456 Warszawa
Agnieszka Janiec
Główny specjalista
agnieszka.janiec@modr.mazowsze.pl

663 270 058
lub 48/332 39 73

Data wpisu 8.04.2025

 

Obecnie gospodarstwo ma 36 ha, z czego na około 24 ha znajdują się owocujące jabłonie, natomiast na pozostałym areale są szkółki, lasy oraz ziemia do rekultywacji pod sad.

Nawożenie i ochrona drzew jabłoniowych prowadzona jest zgodnie z Programem Integrowanej Produkcji. Gospodarstwo posiada Certyfikat IP, GLOBALGAP i ma wdrożony system HACCP. Jest jednym z 24 należących do GRUPY PRODUCENCKIEJ ,,SKOWRONKI’’. Jest to przedsięwzięcie gospodarstw sadowniczych ziemi grójeckiej i okolic Przysuchy. Łączą ich wspólne korzenie, tradycja i doświadczenie w produkcji jabłek sięgające czterech pokoleń.

 

Pan Tomasz i jego ojciec Janusz, który nadal czynnie pomaga w pracach, są stałymi uczestnikami konferencji i spotkań branżowych podczas, których otrzymują cenne informacje.

Gospodarstwo jest w pełni umaszynowione, ma rozwinięty system nawodnieniowy oraz instalację przeciwprzymrozkową, dzięki której można uchronić kwiaty przed zmarznięciem do -7 C. Nadal pielęgnuje się matecznik, produkuje materiał szkółkarski i zakłada młode sady lub wymienia stare.

W gospodarstwie stosowany jest system nawadniania podkoronowego – woda dostarczana jest przez minizraszacze, czego efektem jest zwilżenie większej powierzchni gleby pod drzewami.

W roku 2012 Gospodarstwo Sadownicze MB uruchomiło produkcję naturalnie tłoczonych soków (NTS) owocowych.

 

W zgodzie z naturą

Przycinanie drzew w sadzie, to bardzo ważne zadanie. Jest to jedna z tych operacji, która pociąga za sobą kolejne. W tym przypadku jest to konieczność zagospodarowania pozostałych resztek, czyli ściętych gałęzi.

W naszym gospodarstwie wykorzystujemy prasę belującą. Jest to maszyna, która zwija gałęzie pozostałe po cięciu drzew w bele (baloty). Bele te, po wysuszeniu, mogą być bezpośrednio spalane w odpowiednich kotłach lub piecach na biomasę. Innym sposobem wykorzystania bel może być ich rozdrabnianie z przeznaczeniem na produkcję brykietów lub peletu, które spala się w kominkach lub w standardowych piecach na biomasę.