województwo: podkarpackie
powiat: bieszczadzki
gmina: Ustrzyki Dolne
kod i poczta: 38-700 Ustrzyki Dolne
produkcja roślinna: zboża, warzywa, zioła, sadownicze, miododajne
produkcja zwierzęca: bydło mleczne, drób, konie, owce, pozostałe przeżuwacze
inne rodzaje aktywności: Przetwórstwo, :: RHD (Rolniczy Handel Detaliczny), :: Sprzedaż bezpośrednia, Agroturystyka, Zagrody edukacyjne w KSGE
wybrane tematy prezentacji:

Rolnictwo precyzyjne

:: Racjonalne gospodarowanie na TUZ

Inne

osiągnięcia / wyróżnienia w konkursach: AGROLIGA
Kontakt za pośrednictwem doradcy:

Podkarpacki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Boguchwale

36-040 Boguchwała, ul. Suszyckich 9
Dariusz Kamiński
Główny specjalista d.s. przedsiębiorczości i wiejskiego gospodarstwa domowego
dariusz.kaminski@podrb.pl

723 977 393
17 87015 57

Data wpisu 21.09.2021

Gospodarstwo rolne położone w malowniczej miejscowości Dźwiniacz Dolny prowadzone przez małżeństwo Beatę i Marka Kołodziejów  od 1996 roku. Powierzchnia gospodarstwa to około 15 ha użytków rolnych, w większości są to łąki i pastwiska oraz 0,10 ha sadu i ogród warzywno – ziołowy. Produkcja zwierzęcą opiera się na hodowli bydła mlecznego – 18 krów. Oprócz tego corocznie utrzymuje się ok. 50 sztuk kur niosek, kaczki i króliki, a  do celów rekreacyjnych dwa kucyki.

Głównym źródłem utrzymania jest działalność rolnicza, a dodatkowe źródło dochodów stanowi agroturystyka. Gospodarstwo specjalizuje się w przetwórstwie owoców i warzyw oraz mleka (głównie sery) w ramach Rolniczego Handlu Detalicznego.

Część gospodarcza oddzielona jest od wypoczynkowo – rekreacyjnej. W budynku mieszkalnym do dyspozycji gości przeznaczone jest oddzielne piętro, w którym znajdują się pokoje z łazienkami,
a na parterze –  jadalnia, kuchnia z pełnym wyposażeniem, salon rekreacyjny oraz kącik z mapami i przewodnikami po Bieszczadach.

Na terenie posesji znajduje się sad a w nim zadaszona altana z grillem, trampolina, basen, miejsce na ognisko. Przy budynku mieszkalnym znajduje się bezpieczny parking.

W gospodarstwie można nabyć: mleko, sery, jaja, warzywa i owoce. Gospodyni oferuje posiłki na bazie produktów z własnego gospodarstwa.

Dla gości gospodarze przygotowali wiele dodatkowych atrakcji min.: możliwość jazdy konnej, latem jazdy bryczką, rowerami a zimą kuligi saniami. W okolicy panują dobre warunki do uprawiania paralotniarstwa oraz sportów zimowych (wyciąg narciarski). Amatorów grzybobrania gospodarze zapraszają do pobliskiego lasu.

Wszystkie prace związane z gospodarstwem jak i działalnością agroturystyczną wykonywane są z wielką pasją i zaangażowaniem.  Gospodarze otwarci są na nowe pomysły, w związku z tym postanowili stworzyć zagrodę edukacyjną. Obiekt przystosowany jest do prowadzenia zajęć edukacyjnych: sala wraz z wyposażeniem, wiata, ścieżki edukacyjne, dla uczestników warsztatów oddzielna toaleta przystosowana dla młodszej grupy dzieci.

Dla uczestników warsztatów przygotowano 3 programy edukacyjne:
1. Ścieżka mleka
2. Przetwórstwo sera
3. Zwierzęta w gospodarstwie

Dzięki temu dzieci i młodzież mają możliwość zapoznania się jak  wygląda życie na wsi, poznać  jak hoduje się  i pielęgnuje zwierzęta gospodarskie, czym się żywią i jak powstaje dla nich pasza. Od strony praktycznej mogą poznać,  jak powstają produkty pochodzenia mlecznego (ser, masło, napoje mleczne) oraz ich wartość odżywcza i znaczenie w życiu człowieka.