województwo: lubuskie
powiat: krośnieński
gmina: Bytnica
kod i poczta: 66-630 Budachów
produkcja roślinna: zboża, warzywa
gospodarstwa ekologiczne: wyłącznie ekologiczna produkcja roślinna
inne rodzaje aktywności: Doświadczenia, prace badawcze, Inne
osiągnięcia / wyróżnienia w konkursach: Rolnik Roku regionu Morza Bałtyckiego, Konkurs na najlepsze gospodarstwo ekologiczne, Sposób na Sukces
Kontakt za pośrednictwem doradcy:

Lubuski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Kalsku

Kalsk 91 66-100 Sulechów
Tomasz Sakowicz
Specjalista Dział Technologii Produkcji Rolniczej
t.sakowicz@lodr.pl

513 979 507,
(68) 385 20 91, wew. 371

Data wpisu 7.12.2021

Anielskie Ogrody to edukacyjne ekologiczne gospodarstwo rolne. Od kilku lat realizuje Akademię Anielskich Ogrodów. Na terenie gospodarstwa prowadzone są warsztaty i pokazy ekologicznego ogrodnictwa oraz permakultury. Goście mogą wziąć udział w wydarzeniach organizowanych w określonych terminach lub zwiedzić „Anielskie Ogrody” pod przewodnictwem gospodarzy.

Akademia i wydarzenia organizowane są wokół tematu: Przydomowy ogród pełen warzyw, owoców, kwiatów i ziół, moją kuchnią, spiżarnią, apteką, drogerią, kwiaciarnią i miejscem wypoczynku.

Odwiedzający gospodarstwo zapoznają się z wiedzą praktyczną na temat upraw ekologicznych, szczególnie na słabej ziemi. Warsztaty i prezentacje są bogato ilustrowane zdjęciami, filmami, degustacjami.

Anielskie Ogrody są nie tylko piękne, ale przede wszystkim „jadalne”. Uprawiane rośliny przetwarzane są w gospodarstwie domowym. Wykorzystuje się blisko 100-letnie doświadczenie 3 pokoleń gospodyń.

Gospodarstwo prezentuje cały zakres doświadczeń w permakulturze i uprawie ekologicznych warzyw, owoców, ziół i kwiatów oraz ich wykorzystania jako pożywienia, naturalnych leków, kosmetyków i ozdób. Gospodarze pokazuję nie tylko jak uprawiać, ale i przetwarzać plony. Od ziarenka do stołu, krok po kroku.

Goście po odwiedzeniu Anielskich Ogrodów mogą kontynuować przygodę z Akademią przez internet. Mogą też wykorzystać treści multimedialne, aby przygotować się do wizyty lub doświadczyć Anielskich Ogrodów tylko wirtualnie. Dzięki rozwiązaniom internetowym goście nawet jeżeli na miejscu spędzili tylko kilka godzin mogą skalować zakres inspiracji i wiedzy z Anielskich Ogrodów po powrocie do swoich ogrodów i gospodarstw.

Główną atrakcją Anielskich Ogrodów jest przydomowy ogród o powierzchni 0,5 ha. Uprawianych jest ponad 600 gatunków roślin. Goście szukają tutaj inspiracji i praktycznej wiedzy, jak zbudować swoje własne eko-ogrody i wyhodować w nich zdrową żywność.

Ekologia w gospodarstwie realizowana jest przez dużą bioróżnorodność i potwierdzana certyfikatem BIOCERT PL-EKO-05-004903/G/17/1.

Na terenie Anielskich Ogrodów zlokalizowane są ogrody sferyczne w kształcie kopuł geodezyjnych.  To wynik współpracy z ośrodkiem naukowo-badawczym Centrum Energetyki Odnawialnej w Sulechowie. W 2021 powstały prototypy ogrodów sferycznych z nowatorskim rozwiązaniem do uprawy roślin pnących w kopułach oraz z systemem automatycznych, samodzielnych wentylatorów zasilanych energią słoneczną.

Gospodarstwo bardzo dobrze współpracuje z mediami realizując cel: inspirowanie do ekologii i wspieranie bioróżnorodności. Było prezentowane w kilku popularnych program telewizyjnych:

“Nowa Maja w Ogrodzie” z Mają Popielarską w TVN i HGTV, “Makłowicz w Polsce” z Robertem Makłowiczem, Dzień Dobry TVN z Mikołajem Rejem, Polsat News “Z klimatem i z pasją” z Marią Sikorską, i w prasie: Tygodnik Poradnik Rolniczy, Gospodyni, Mój piękny ogród, Gazeta Wyborcza “Wysokie Obcasy” i wyborcza.pl, Zwierciadło, Chwila dla ciebie, Gazeta Lubuska, Gość Niedzielny, Niedziela, Tygodniowa, Agro na Obcasach.

Wydawnictwo BBC Gardener’s World umieściło Anielskie Ogrody na ogrodowej mapie Polski wśród 10 ogrodów, które warto odwiedzić.

Anielskie Ogrody angażują się w liczne aktywności lokalne między innymi w prowadzenie ogrodów społecznych służących bioróżnorodności i edukacji ekologicznej dzieci i młodzieży.

Informacje o „Anielskich Ogrodach” i organizowanych w nich wydarzeniach można śledzić na

www.anielskieogrody.pl, facebook.pl/anielskieogrody, youtube.com/c/AnielskieOgrody, instagram.com/anielskieogrody.