województwo: lubelskie
powiat: puławski
gmina: Wąwolnica
kod i poczta: 24-160 Wąwolnica
produkcja roślinna: sadownicze
inne rodzaje aktywności: Przetwórstwo, :: Sprzedaż bezpośrednia
wybrane tematy prezentacji:

Inne

Kontakt za pośrednictwem doradcy:

Lubelski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Końskowoli

Pożowska 8, 24-130 Końskowola
Dominika Jałocha
Specjalista ds. ochrony środowiska
djalocha@lodr.konskowola.pl

601 584 916

Data wpisu 19.02.2024

Rodzinne winnice Grzegorza Dymka położone są w Karmanowicach na Lubelszczyźnie. Zainspirowany polskimi winami prezentowanymi podczas Święta Wina w Janowcu pierwsze winorośla posadził w 2018 roku tuż przy domu, na działce należącej do rodziny od pięciu pokoleń, w miejscu starego sadu jabłkowego, tuż nad stawem. To miała być mała hobbystyczna winnica, 150 krzewów ulubionego szczepu Pinot Blanc, tylko tak na próbę, dla siebie. Pomysł zakiełkował i zamiast 150 krzewów już na pierwszej parceli rośnie 750 krzewów. A to był dopiero początek. Druga parcela jest cztery razy większa. Podczas zbiorów i nasadzeń w winnicy pracuje cała rodzina, przyjaciele i znajomi. Od 2019 roku uprawiane są również Chardonnay i Zweigelt. W wyborze odmian pomogła analiza gleby. Przy domu gleba jest gliniasta z odczynem neutralnym a tam gdzie rośnie Chardonnay – tak jak we Francji gleba z wysokim odczynem pH – czyli gleba wapienna.

Łącznie winnice zajmują powierzchnię hektara ale Grzegorz Dymek już myśli o trzeciej lokalizacji i eksperymentuje z nowymi szczepami takimi jak Merlot, Pinot Noir, Gewürztraminer czy Riesling. Zamierza również postawić na nowe style win np. różowe, musujące i pomarańczowe. Chce powiększać areał upraw i myśli o enoturystyce. W winach nie lubi monotonii. Jego zdaniem siłą polskiego winiarstwa powinna być różnorodność styli i metod produkcji, chęć eksperymentowania i potrzeba ciągłego rozwoju.

Winnica i Winiarnia Dymek zachęca do spróbowania swoich trzech win białych. Są to delikatne, aromatyczne Pinot Blanc, pełne charakteru Chardonnay oraz orzeźwiający kupaż Chardonnay & Pinot Blanc. Ofertę uzupełnia czerwony, lekko taniczny i gładki Zweigelt, który za rocznik 2021 został nagrodzony srebrnym medalem w konkursie wino.pl 2023. Przy czym należy nadmienić, że to pierwsze czerwone wino wyprodukowane w historii winnicy.

Więcej informacji:
Winemaker Grzegorz Dymek
tel. 570 000 839
IG/FB @winnicadymek