województwo: śląskie
powiat: cieszyński
gmina: Brenna
kod i poczta: 43-438 Brenna
produkcja roślinna: inne
produkcja zwierzęca: drób, konie, owce
inne rodzaje aktywności: Agroturystyka, Inne
wybrane tematy prezentacji:

:: Racjonalne gospodarowanie na TUZ

Inne

Kontakt za pośrednictwem doradcy:

Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Częstochowie

Wyszyńskiego 70/126, 42-200 Częstochowa Oddział w Bielsku- Białej ul. gen. M. Boruty- Spiechowicza 24, 43-300 Bielsko- Biała
Agnieszka Kurcius
Specjalista ds. ekologii i ochrony środowiska
a.kurcius@odr.net.pl

792 275 002,
33 827 34 49

Data wpisu 26.09.2022

Rodzinne gospodarstwo agroturystyczne prowadzone przez rodzinę Państwa Cieślar znajduje się w miejscowości Brenna w powiecie cieszyńskim. Gospodarstwo to zlokalizowane jest na terenach podgórskich i znajduje się w otoczeniu pól i lasów. Wyjątkowa lokalizacja gospodarstwa sprzyja długim spacerom i daje możliwość podziwiania piękna przyrody.

Powierzchnia gospodarstwa stanowi około 20 hektarów i są to głównie trwałe użytki zielone stanowiące bazę pokarmową dla utrzymywanych zwierząt oraz powierzchnie leśne. Oprócz produkcji roślinnej -TUZ- właściciele utrzymują również zwierzęta m.in. na cele prowadzonej w gospodarstwie  działalności edukacyjnej. Do utrzymywanych zwierząt należą: konie- 6 sztuk, 4 krowy, owce- 13 sztuk, 2 kozy oraz drób (kaczki, kury, indyki i gęsi – łącznie około 40 sztuk).

Działalność agroturystyczna w gospodarstwie prowadzona jest od około 20 lat, natomiast zagroda edukacyjna ok. 8 lat. Gospodarstwo jest również jednym z podmiotów wpisanych do „Szlaku Gospodarstw Edukacyjnych Województwa Śląskiego”.

W ramach działalności agroturystycznej i edukacyjnej w gospodarstwie przyjmowane są grupy dzieci, organizowane są szkolenia firmowe, spotkania emerytów czy inne imprezy okolicznościowe. Dodatkowo prowadzona jest nauka jazdy konnej oraz strzelanie z łuków.

W gospodarstwie znajduje się wypożyczalnia rowerów elektrycznych, zadaszony grill z placem zabaw oraz bawialnia dla dzieci.

Ponadto, co roku organizowane jest wiosenne Smażenie Wajeśnicy na 1000 jaj oraz lipcowe Mistrzostwa Górali Karpackich w Koszeniu Łąki Kosą.

Gospodarstwo zostało uhonorowane wieloma nagrodami m.in.:

– I miejsce w Wojewódzkim Konkursie na „Najlepsze Gospodarstwo Agroturystyczne” w 2016r.;

– I nagroda w konkursie „Nasze Kulinarne Dziedzictwo- Smaki Regionów” za kiełbasę baranią- 2016r.

 

Zapraszamy do odwiedzenia naszej strony internetowej: https://u-gazdy.pl/