województwo: śląskie
powiat: myszkowski
gmina: Poraj
kod i poczta: 42-360 Poraj
produkcja zwierzęca: pozostałe przeżuwacze
inne rodzaje aktywności: Przetwórstwo, :: Sprzedaż bezpośrednia, Agroturystyka, Zagrody edukacyjne w KSGE, Inne
wybrane tematy prezentacji:

Inne

osiągnięcia / wyróżnienia w konkursach: Sposób na Sukces
Kontakt za pośrednictwem doradcy:

Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Częstochowie

Wyszyńskiego 70/126, 42-200 Częstochowa Oddział w Bielsku- Białej ul. gen. M. Boruty- Spiechowicza 24, 43-300 Bielsko- Biała
Agnieszka Kurcius
Specjalista ds. ekologii i ochrony środowiska
a.kurcius@odr.net.pl

792 275 002,
33 827 34 49

Data wpisu 17.11.2021

Gospodarstwo „Jurajski Koziołek” powstało w 2017 roku i zrodziło się pierwotnie z hobby, które szybko ewoluowało i przerodziło się w nowy pomysł na życie, w nowy sposób na zarabianie.

Znajduje się w miejscowości Jastrząb w Gminie Poraj nad rzeką Wartą wśród lasów i łąk, z dala od obszarów przemysłowych. Obejmuje obszar około 5 hektarów, na którym pasą się kozy rasy alpejskiej w ilości około 140 sztuk. Właściciele utrzymują również kury, przepiórki i gęsi.

Na terenie gospodarstwa znajduje się wiele budynków (obszar dzisiejszego gospodarstwa, to obszar starej cegielni powstałej w latach 20-tych XX wieku), które sukcesywnie były przekształcane na: koziarnię w roku 2017, serowarnię i sklepik w 2018 roku, salę restauracyjno – eventową w 2019 roku i bazę noclegową, która jest w trakcie realizacji.

Głównym nurtem działalności jest jednak hodowla kóz alpejskich oraz produkcja serów na bazie koziego mleka.

W gospodarstwie dzienny udój stanowi około 170-200 litrów, stąd też „Jurajski Koziołek” stał się uznanym producentem produktów lokalnych, takich jak:

-sery kozie z mleka niepasteryzowanego: twarde sery dojrzewające, sery twarożkowe, wędzone czy solankowe w tym smakowe (z kozieradką, z czarnuszką, czosnkiem niedźwiedzim),

-serniki na bazie koziego mleka,

-chlebki na zakwasie na serwatce z koziego mleka,

-makarony produkowane ze swojskich jaj, w tym przepiórczych.

Wszystkie produkty są sprzedawane w sklepiku stacjonarnym na terenie gospodarstwa. W efekcie prowadzonej w pełni naturalnej produkcji powstała również oferta edukacyjna skierowana zarówno do dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, jak również dla dorosłych. Warsztaty prowadzone są w ramach Stowarzyszenia Gospodarstw Edukacyjnych Województwa Śląskiego, którego „Jurajski Koziołek” jest  członkiem.

Wśród dostępnych tematów warsztatów edukacyjnych gospodarstwa są m.in.

warsztaty serowarskie– jak powstaje mleko/z dojeniem kóz, opowieścią o ciekawostkach z życia kóz, degustacją kakao na bazie koziego mleka czy serów wytwarzanych w gospodarstwie,

warsztaty kulinarne– jak powstaje makaron i kluski śląskie/z samodzielnym tworzeniem klusek i makaronów na bazie ciasta z jaj kurzych i przepiórczych wytwarzanych w gospodarstwie,

warsztaty ogrodnicze – z samodzielną uprawą ogródka kwietnego i zielnego, funkcjonowanie upraw w obiegu zamkniętym z nawożeniem naturalnym obornikiem pochodzącym z hodowli kóz i kur.

Ponadto Gospodarstwo „Jurajski Koziołek” rozwijając swoją działalność poszerzyło zakres usług o usługi gastronomiczne, gdzie oferowane posiłki przygotowywane są na bazie własnych, naturalnych produktów m.in. serów, makaronów oraz warzyw i owoców.

Gospodarstwo „Jurajski Koziołek” to obecnie:

-ogólnodostępna Koziarnia,

-ogólnodostępna serowarnia (produkcja widoczna zza szyby),

-sklepik z własnymi wyrobami,

-certyfikowany plac zabaw dla dzieci,

-altana restauracyjno -warsztatowa,

-zwierzyniec z alpakami, osiołkiem i owieczkami,

-naturalny ogród warzywny,

-sala eventowo- restauracyjna.

„Jurajski Koziołek” został również laureatem w kategorii rodzinnej XX edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Sposób na sukces” na najlepsze działania kreujące przedsiębiorczość na obszarach wiejskich. Gospodarstwo doceniła również Pani Wójt Gminy Poraj i w roku 2021 pomysłodawca gospodarstwa otrzymał Nagrodę dla Najlepszego Rolnika Dożynek Powiatowych.

Oprócz działalności rolniczej i edukacyjnej gospodarstwo podjęło współpracę z Instytutem Biotechnologii Przemysłu Rolno-Spożywczego im. prof. Wacława Dąbrowskiego w ramach grupy operacyjnej pod przewodnictwem Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Częstochowie. Celem tych działań jest utrzymanie wysokiej jakości wyrobów serowarskich.

Zapraszamy do zapoznania się ze stronami www.jurajski-koziolek.pl oraz F: Jurajski Koziołek Park, odwiedzenia gospodarstwa, a także skorzystania z dostępnej oferty edukacyjnej i nie tylko.

 

Działania związane z demonstracjami prowadzone w 2022r:

Tradycyjnie oprócz warsztatów realizowanych dla dzieci szkolnych w gospodarstwie prowadzone są również zajęcia dla grup zorganizowanych. Odbyło się m.in. szkolenie wyjazdowe realizowane przez  Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego.

Dnia 19 października 2022r. Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego odwiedził wspomnianą Zagrodę Edukacyjną w ramach wyjazdu studyjnego pn: „Gospodarstwa demonstracyjne jako źródło innowacyjności, współpracy i transferu wiedzy na obszarach wiejskich”. Szkolenie wyjazdowe realizowane było ze środków Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich.

Aby zapoznać się z relacją z wyjazdu warto odwiedzić strony :

http://sir.odr.net.pl/gospodarstwa-demonstracyjne-jako-zrodlo-innowacyjnosci-wspolpracy-i-transferu-wiedzy-na-obszarach-wiejskich-relacja-z-operacji-2/  oraz

https://www.czwa.odr.net.pl/54-kategoria/dzialy/dzia%C5%82-rolnictwa-ekologicznego-i-ochrony-%C5%9Brodowiska/5335-gospodarstwa-demonstracyjne-jako-%C5%BAr%C3%B3d%C5%82o-innowacyjno%C5%9Bci,-wsp%C3%B3%C5%82pracy-i-transferu-wiedzy-na-obszarach-wiejskich-relacja-z-wyjazdu.html