województwo: zachodniopomorskie
powiat: drawski
gmina: Czaplinek
kod i poczta: 78-552 Kluczewo
produkcja zwierzęca: inne
inne rodzaje aktywności: Przetwórstwo, :: MLO (produkcja marginalna, lokalna i ograniczona), :: RHD (Rolniczy Handel Detaliczny), :: Sprzedaż bezpośrednia, Agroturystyka, Zagrody edukacyjne w KSGE, Uczestnictwo w tworzeniu krótkich łańcuchach dostaw
wybrane tematy prezentacji:

Technologie przyjazne środowisku i przeciwdziałające zmianom klimatu

Formy wspólnego gospodarowania

Inne

Posiadane certyfikaty i znaki jakości: „Produkt polski”
osiągnięcia / wyróżnienia w konkursach: AGROLIGA, Nasze Kulinarne Dziedzictwo
Kontakt za pośrednictwem doradcy:

Zachodniopomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Barzkowicach

Barzkowice 2; 73-134 Barzkowice
Małgorzata Jędrzejek
Doradca Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Pyrzycach
m.jedrzejek@zodr.pl

693 503 208

Data wpisu 8.12.2023

Rodzina Fujarskich pszczelarstwem zajmuje się od trzech pokoleń. Jako Pasieka Fujarskich, oferująca zdrowe i naturalne miody, na rynku funkcjonuje z powodzeniem od 1971 roku.
Od 2011 należy natomiast do Stowarzyszenia Producentów Miodu Drahimskiego, zrzeszającego wytwórców wysokiej jakości produktów pszczelich.

Gospodarstwo Pszczelarskie Pana Konrada (liczące 300 rodzin pszczelich) znajduje się w Kluczewie (powiat drawski) położonym w Szwajcarii Połczyńskiej – Dolinie Pięciu Jezior.

Najważniejszym punktem na mapie gospodarstwa są funkcjonalne ule, w których pszczoły mogą bez przeszkód przygotować pyszny i naturalny miód. Sąsiadujące z ulami pole wrzosowe to miejsce, z którego pszczoły pozyskują pyłki niezbędne do produkcji wyjątkowych miodów wrzosowych i wielokwiatowych. To także malowniczy teren, który szczególnie pięknie wygląda wiosną i latem. Aromatyczne pyłki do miodów lipowych pozyskiwane są z kwitnących na przełomie wiosny i lata, drzew rosnących przy alejach niedaleko pasieki.
Dzięki czystości okolicznego środowiska oraz trosce o pszczoły powstają miody wolne od chemii. Produkty wytwarzane są zgodnie z zasadami Kodeksu Dobrej Praktyki Pszczelarskiej. W czasie zbiorów miodu pszczoły nie są dokarmiane. Gospodarstwo nie wykorzystuje substancji chemicznych takich, jak odstraszacze pszczół. Ponadto nie filtruje pyłków oraz nie pasteryzuje miodu.

Gospodarstwo zajmuje się sprzedażą miodu z własnej pasieki wytwarzanego tradycyjnymi metodami przy jednoczesnym użyciu nowoczesnych i możliwie jak najbardziej efektywnych rozwiązań.

Sztandarowym produktem wytwarzanym w gospodarstwie jest Miód Drahimski. Stanowi on niewątpliwą dumę regionu zachodniopomorskiego. Miód Drahimski został bowiem wpisany w 2006 roku na krajową listę produktów tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Pod wspólną nazwą Miodu Drahimskiego gospodarstwo sprzedaje pięć odmian certyfikowanych nektarowych miodów pszczelich. Są to miody: wielokwiatowe, rzepakowe, lipowe, gryczane, wrzosowe.
Każdą z wytwarzanych przez Pasiekę odmian Miodu Drahimskiego wpisano przez Komisję Europejską do Rejestru Chronionych Oznaczeń Geograficznych (ChOG).
Gospodarstwo oferuje również szeroki asortyment innych wysokogatunkowych produktów pszczelich. W sklepie z produktami pasieki pszczelarskiej znajdziemy m.in. miód faceliowy, pyłek kwiatowy oraz naturalną pierzgę. Produkty można zakupić w sklepiku na terenie gospodarstwa, jak również w sklepie online.

Działalność Gospodarstwa nie ogranicza się do produkcji miodu. Jako członek Ogólnopolskiej Sieci Zagród Edukacyjnych, będącej inicjatywą realizującą m.in. cele edukacyjne w zakresie produkcji roślinnej, Gospodarz organizuje wycieczki przeznaczone zarówno dla dzieci i młodzieży, jak i osób dorosłych. W ich trakcie goście pasieki Fujarskich poznają metody wytwarzania miodu, łącząc przy tym rozrywkę z nauką.

Pasieka działa we współpracy naukowej z Zachodniopomorskim Uniwersytetem Technologicznym w Szczecinie, który pełni funkcję jej partnera i wspiera w zapewnieniu najwyższej jakości procesów produkcyjnych.

Ciężką pracę nad nieustannym rozwojem Pasieki Fujarskich nagrodzono licznymi nagrodami i wyróżnieniami.

Ponadto gospodarstwo organizuje dni otwarte.