województwo: mazowieckie
powiat: ostrowski
gmina: Nur
kod i poczta: 07-322 Nur
produkcja roślinna: inne
produkcja zwierzęca: bydło mleczne, bydło mięsne, inne
gospodarstwa ekologiczne: ekologiczna produkcja roślinna i konwencjonalne zwierzęta
inne rodzaje aktywności: Doświadczenia, prace badawcze
wybrane tematy prezentacji:

Technologie przyjazne środowisku i przeciwdziałające zmianom klimatu

Postęp biologiczny w produkcji roślinnej i zwierzęcej

:: nowe gatunki i odmiany cechujące się większą odpornością na niekorzystne warunki gospodarowania

Kontakt za pośrednictwem doradcy:

Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Warszawie

ul. Czereśniowa 98, 02-456 Warszawa
Agnieszka Janiec
Główny specjalista
agnieszka.janiec@modr.mazowsze.pl

663 270 058
lub 48/332 39 73

Data wpisu 22.10.2024

Gospodarstwo rodzinne Wiolety i Tomasza Godlewskich położone jest w gminie Nur, w powiecie ostrowskim – niedaleko rzeki Bug.

Całkowita powierzchnia gospodarstwa to 57 ha, gdzie przeważającą część stanowią użytki zielone. Produkcja roślinna prowadzona jest w certyfikowanym systemie ekologicznym. Produkty roślinne wykorzystywane są głównie jako pasza dla zwierząt.

Specjalizacją gospodarstwa jest hodowla zwierząt gospodarskich ras rodzimych, które doskonale przystosowane są do miejscowych warunków środowiskowych. W gospodarstwie utrzymywane jest zarówno bydło jak i kozy ras zachowawczych.

Dumą Państwa Godlewskich jest hodowla bydła w typie rasy nadbużańska czarna. Jest to stara polska rasa, niezwykle odporna, występująca na styku województw mazowieckiego i podlaskiego. Przy restytucji tej rasy prowadzona jest współpraca z  Instytutem Zootechniki – Państwowym Instytutem Badawczym w Balicach. Kolejną rasą bydła utrzymywaną w gospodarstwie jest bydło białogrzbiete, objęte  programem ochrony zasobów genetycznych. Ukoronowaniem pracy hodowlanej nad bydłem białogrzbietym jest Puchar Superchampion’a przyznany na I Krajowej Wystawie Bydła Białogrzbietego w 2023 roku w Ułężu.
W gospodarstwie hodowane są także kozy dwóch ras zachowawczych: sandomierskiej oraz kazimierzowskiej.

Przy hodowli ras rodzimych Państwo Godlewscy współpracują z  Instytutem Zootechniki – PIB oraz uczelniami wyższymi: Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie oraz Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

Zwierzęta w gospodarstwie wypasane są przez cały sezon wegetacyjny co pozytywnie wpływa na ich kondycję oraz zdrowotność.