województwo: świętokrzyskie
powiat: staszowski
gmina: Szydłów
kod i poczta: 28-225
produkcja roślinna: sadownicze
inne rodzaje aktywności: Przetwórstwo, :: RHD (Rolniczy Handel Detaliczny)
wybrane tematy prezentacji:

Technologie przyjazne środowisku i przeciwdziałające zmianom klimatu

:: bilansowanie nawożenia azotem, fosforem, wapnowanie

Rolnictwo precyzyjne

:: Zastosowanie nowych technologii

Postęp biologiczny w produkcji roślinnej i zwierzęcej

:: odmiany tolerancyjne na choroby, szkodniki

osiągnięcia / wyróżnienia w konkursach: Nasze Kulinarne Dziedzictwo
Kontakt za pośrednictwem doradcy:

Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego

26-200 Końskie, Modliszewice, ul. Piotrkowska 30
Jarosław Nowak
Starszy specjalista ds. technologii produkcji rolniczej i doświadczalnictwa
jaroslaw.nowak@sodr.pl

789 238 154

Data wpisu 10.02.2022

Gospodarstwo rolne Państwa Anety i Krzysztofa Grochowskich znajduje się  w województwie świętokrzyskim, w powiecie staszowskim, gmina Szydłów.

Państwo Grochowscy  zajęli się sadownictwem ponad trzydzieści lat temu. Rozpoczęli swą „przygodę życia” od 1,5 ha sadu śliwowego w latach dziewięćdziesiątych. Z upływem lat posadzili około 20 odmian śliw -od bardzo wcześnie owocujących (od połowy lipca: Ruth Gestetter) do bardzo późnych (owocujących w październiku: Węgierka zwykła). To rynek zweryfikował, które odmiany pozostają w obrocie i które warto nasadzać, a z których należy zrezygnować. W gospodarstwie uprawianych jest  siedem odmian śliw: Cacanska Rana, Cacanska Lepotica, Mieszaniec (Amers), Record, President, Tophit, Węgierka zwykła.

Obecnie gospodarują na 18 ha. Uprawiają  głównie śliwy, jabłonie, wchodzą również w uprawę borówki amerykańskiej.

Państwo Grochowscy zarejestrowali swoje gospodarstwo w RHD i w ramach rolniczego handlu detalicznego produkują:  śliwki deserowe, jabłka, borówki, soki, powidła, konfitury, dżemy, musy, kompoty, susz. W miarę możliwości czasowych starają się wprowadzać nowe produkty w swoim sklepie, by klient był zadowolony i zawsze znalazł coś innego i zdrowego.

Warto również wspomnieć, iż Państwo Aneta i Krzysztof Grochowscy prowadzą jedno z najbezpieczniejszych gospodarstw nie tylko w powiecie staszowskim, ale i w całym województwie. Gospodarstwo Państwa  Grochowskich zajęło w 2019 r. pierwsze miejsce w powiecie staszowskim i zostało wyróżnione w województwie świętokrzyskim w konkursie KRUS na „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne”. Jak sami  przyznają, w porządku łatwiej i sprawniej się pracuje, a przede wszystkim unika się nieszczęśliwych wypadków. Zaś konfitura „Rabarbar z miodem” otrzymała wyróżnienie podczas jubileuszowego, regionalnego finału XX edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów” 2021.