województwo: podlaskie
powiat: suwalski
gmina: Filipów
kod i poczta: 16-424 Filipów
produkcja roślinna: zboża, warzywa
produkcja zwierzęca: bydło mięsne
gospodarstwa ekologiczne: wyłącznie ekologiczna produkcja roślinna
inne rodzaje aktywności: Przetwórstwo, :: RHD (Rolniczy Handel Detaliczny), :: Sprzedaż bezpośrednia, Doświadczenia, prace badawcze, Agroturystyka, Zagrody edukacyjne w KSGE
wybrane tematy prezentacji:

Technologie przyjazne środowisku i przeciwdziałające zmianom klimatu

:: gospodarowanie wodą, mała retencja, „oszczędne” nawadnianie

:: uprawa konserwująca

:: rolnictwo precyzyjne

:: bilansowanie nawożenia azotem, fosforem, wapnowanie

:: bilansowanie materii organicznej w glebie, zmianowanie, płodozmian, nawożenie organiczne

:: redukcja emisji

Rolnictwo precyzyjne

:: Zastosowanie nowych technologii

:: Systemy wspierania podejmowania decyzji

:: Monitoring występowania agrofagów

:: Uprawy sterowane (owoce, warzywa)

:: Racjonalne gospodarowanie na TUZ

:: Innowacyjne metody renowacji TUZ

Postęp biologiczny w produkcji roślinnej i zwierzęcej

:: nowe gatunki i odmiany cechujące się większą odpornością na niekorzystne warunki gospodarowania

:: odmiany tolerancyjne na suszę

:: odmiany tolerancyjne na choroby, szkodniki

Posiadane certyfikaty i znaki jakości: „Produkt polski”
osiągnięcia / wyróżnienia w konkursach: AGROLIGA, Konkurs na najlepsze gospodarstwo ekologiczne
Kontakt za pośrednictwem doradcy:

Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie

Szepietowo Wawrzyńce 64 18-210 Szepietowo
Ewelina Szmurło
sp.ds. hodowli i chowu bydła w PODR Szepietowo
eszmurlo@odr-szepietowo.pl

795-590-773

Data wpisu 6.03.2023

 

Gospodarstwo rolne prowadzone metodami ekologicznymi od 2010 roku, posiadające certyfikat ekologiczny. Powierzchnia gospodarstwa to 23,58 ha. Uprawy rolnicze to zboża i mieszanki traw przeznaczone na paszę dla bydła (17 sztuk). Uprawiane warzywa zajmują około 5 ha upraw i stanowią podstawę produkcji towarowej przeznaczonej na sprzedaż bezpośrednią z gospodarstwa i na stoisku na lokalnym bazarze w Suwałkach. Asortyment produkowanych warzyw jest bardzo szeroki od ziemniaka-2,31 ha, kapusta biała-1,02 ha, kapusta czerwona- 0,31ha, marchew-1,10 ha, dynia-0,16 ha, pomidor-0,10ha, burak ćwikłowy-0,66 ha, groch cukrowy-1,25 ha, fasola-0,41 ha. Zboża pszenica jara-0,87 ha, mieszanka zbożowa jara-1,05 ha, żyto-1,10 ha, pszenica płaskurka-1,23 ha. Pozostałe uprawy to mieszanki traw z motylkowymi jako baza paszowa dla bydła mięsnego w ilości 17 sztuk, w tym 10 jałówek w wieku 1-2 lata i 7 sztuk cieląt do 1 roku. W gospodarstwie są wszystkie podstawowe maszyny do uprawy i zbioru traw, uprawy ziemi i siewu nasion. W 2019 roku Pani Sylwia Rydzewska otrzymała wsparcie na zakup maszyn i urządzeń rolniczych z działania „Modernizacja gospodarstw rolnych”. Zostały zakupione następujące maszyny i urządzenia: ciągnik rolniczy o mocy 86 KM, pielnik termiczny na 4 butle, owijarka do bel, ładowacz czołowy do ciągnika o ładowności 1650 kg, pielnik mechaniczny o szer. rob. 1,85 m, sadzarka 2 sekcyjna, siewnik pneumatyczny 2 sekcje, maszyna do formowania redlin. Gospodarstwo posiada wpis do rejestru zakładów dostawców bezpośrednich w Państwowej Inspekcji Sanitarnej  w Suwałkach.

Od kwietnia 2017 gospodarstwo zarejestrowało również Rolniczy Handel Detaliczny   w ramach którego sprzedaż została poszerzona o przetwarzane metodami tradycyjnymi warzywa i owoce. Przygotowujemy kiszonki (ogórki, kapusta), marynaty, sałatki, soki, konfitury i inne smakołyki. W tym celu został przystosowany budynek, gdzie mieści się mała przetwórnia i pomieszczenia warsztatowe.

Przeprowadzamy warsztaty dla szkół, przedszkoli i rolników w ramach przystąpienia do Ogólnopolskiej Sieci Zagród Edukacyjnych. Mają one na celu upowszechnienie idei edukacji w gospodarstwie rolnym poprzez przekazanie uczestnikom wiedzy na temat pochodzenia żywności („Od nasionka do zbioru”).

Gospodarstwo to także agroturystyka, 4 pokoje z 10 miejscami noclegowymi, w domu położonym nad jeziorem Jemieliste. Do dyspozycji gości duży ogród, altana z kominkiem, plac zabaw dla dzieci, oraz pyszne jedzenie z produktów z naszego gospodarstwa.

Kontakt za pośrednictwem doradcy:

Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie

Szepietowo-Wawrzyńce 64

18-210 Szepietowo

Wiesław Anielak

e-mail: wanielak@odr-szepietowo.pl

tel. 48  723 974 141