województwo: warmińsko-mazurskie
powiat: nidzicki
gmina: Kozłowo
produkcja roślinna: zboża, okopowe, oleiste
inne rodzaje aktywności: Przetwórstwo, :: Zakład przetwórczy
wybrane tematy prezentacji:

Technologie przyjazne środowisku i przeciwdziałające zmianom klimatu

:: rolnictwo precyzyjne

Rolnictwo precyzyjne

:: Zastosowanie nowych technologii

:: Systemy wspierania podejmowania decyzji

Postęp biologiczny w produkcji roślinnej i zwierzęcej

:: nowe gatunki i odmiany cechujące się większą odpornością na niekorzystne warunki gospodarowania

:: odmiany tolerancyjne na suszę

:: odmiany tolerancyjne na choroby, szkodniki

Kontakt za pośrednictwem doradcy:

Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Olsztynie

ul Jagiellońska 91, 10-356 Olsztyn
Rodian Pawłowski
Starszy specjalista ds. produkcji zwierzęcej, chowu i hodowli trzody chlewnej
rodian.pawlowski@w-modr.pl

695 550 460

Data wpisu 13.01.2022

Gospodarstwo rolne Agnieszka Tołłoczko prowadzi gospodarstwo rolne, przetwórcze o powierzchni 1000 ha, które znajduje się w gminie Kozłowo powiat Nidzica. Jest to gospodarstwo o profilu roślinnym, a jego główny kierunek to uprawa ziemniaka wysokiej jakości ( sadzeniak, jadalny, skrobiowy) uprawia się tu także zboża, rzepak i buraki. Pani Agnieszka od początku przejęcia gospodarstwa po ojcu panu Bolesławie Tołłoczko wprowadza innowacje i oprócz ekipy pracowników, których zatrudnia, sama wraz z dziećmi  pracuje w polu.

Pani Agnieszka Tołłoczko jest wyjątkiem potwierdzającym regułę – kobiety świetnie dają sobie radę w zawodzie rolnika. W Unii Europejskiej około 30% gospodarstw rolnych jest zarządzanych przez kobiety (Eurostat 2013) . Polska pod tym względem znajduje się na 8 miejscu ze średnią 29%.

Do dyspozycji miała co prawda ogromne areały, ale ziemie były słabej jakości (przewaga V i VI klasy), a dodatkowo cechowała je słaba pojemność wodna i pagórkowate ukształtowanie terenu. W końcu, za namową i wsparciem Tomasza Bieńkowskiego, prezesa Centrali Nasiennej w Nidzicy, Agnieszka Tołłoczko zdecydowała się na uprawę ziemniaków i to był strzał w 10. Zachęcona pierwszymi sukcesami, zaczęła inwestować i śmiało rozwijać swoją wizję. Sprzyjało jej położenie działek w czystej, mazurskiej okolicy. Były też wyzwania – odkamienianie i nawadnianie pól, stworzenie systemu magazynowania i reorganizacja parku maszyn. Ze wszystkim doskonale sobie poradziła dzięki odwadze, ale też wsparciu innych.

Dziś pani Agnieszka inwestuje i udoskonala swoje gospodarstwo, bo wie, że inwestycje są siłą napędową rozwoju. Docelowo chce zostać czołowym producentem ziemniaka sadzeniaka w Polsce. Promuje przedsiębiorczość kobiet z terenów wiejskich, chętnie udziela wywiadów. Wprowadziła do swojego gospodarstwa wiele nowoczesnych technologii, w tym system naprowadzania GPS i komputerowe systemy zarządzania.