województwo: podkarpackie
powiat: krośnieński
gmina: Korczyna
kod i poczta: 38-420 Korczyna
produkcja roślinna: zboża, okopowe, strączkowe, oleiste, warzywa, zioła, sadownicze, miododajne
inne rodzaje aktywności: Przetwórstwo, :: Zakład przetwórczy
wybrane tematy prezentacji:

Technologie przyjazne środowisku i przeciwdziałające zmianom klimatu

:: gospodarowanie wodą, mała retencja, „oszczędne” nawadnianie

Rolnictwo precyzyjne

:: Zastosowanie nowych technologii

:: Monitoring występowania agrofagów

Postęp biologiczny w produkcji roślinnej i zwierzęcej

:: nowe gatunki i odmiany cechujące się większą odpornością na niekorzystne warunki gospodarowania

osiągnięcia / wyróżnienia w konkursach: AGROLIGA
Kontakt za pośrednictwem doradcy:

Podkarpacki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Boguchwale

36-040 Boguchwała, ul. Suszyckich 9
Dariusz Kamiński
Główny specjalista d.s. przedsiębiorczości i wiejskiego gospodarstwa domowego
dariusz.kaminski@podrb.pl

723 977 393
17 87015 57

Data wpisu 30.06.2022

Rolnictwo to wieloletnia rodzinna tradycja rodziny Urbanków. Każdy z braci Urbanków przejął część gospodarstwa po rodzicach – Bogumile i Stanisławie. Andrzej zajął się produkcją owoców warzyw i 100% soków. Dziadek Andrzeja Urbanka – Adolf wraz z żoną Jadwigą rozszerzyli działalność o hodowlę bydła mlecznego. Już wtedy gospodarstwo zaczęło odnosić sukcesy w konkursach. W 1976 roku zdobyło „Złotą Wiechę” za zmodernizowane obory, natomiast w 2008 roku – II miejsce w ogólnopolskim konkursie „Bezpieczne gospodarstwo rolne” na etapie wojewódzkim. Te tradycje kontynuuje również Andrzej Urbanek. We wrześniu 2020 roku został nominowany w Plebiscycie Mistrzowie Agro w kategorii Rolnik Roku. Gospodarstwo prowadzi produkcję rolną na powierzchni około 310 ha. Zajmuje się uprawą zbóż ozimych i jarych, kukurydzy, rzepaku ozimego oraz bobiku. Od 1996 r. zajmuje się reprodukcją materiału siewnego pszenicy ozimej, pszenżyta ozimego, pszenicy jarej, owsa, jęczmienia jarego oraz bobiku na powierzchni 240 ha. Gospodarstwo może poszczycić się dużymi osiągnięciami w hodowli bydła mlecznego rasy simentalskiej (buhaj Estragon), hodowla jest pod oceną wartości użytkowej bydła mlecznego, prowadzi indywidualną oraz hurtową sprzedaż mleka. Przy gospodarstwie prowadzony jest sklep „KARDI”, w którym można zaopatrzyć się w produkty zbożowe, pasze dla drobiu, bydła i trzody chlewnej oraz cała gamę gotowych mieszanek paszowych dla gołębi pocztowych, ptaków egzotycznych i gryzoni firmy ZENEK oraz firmy KAMPOL. Prowadzi sprzedaż mieszanek granulowanych firmy BARBARA dla zwierząt hodowlanych i futerkowych. W ofercie znajdują się również produkty witaminowe dla bydła opasowego, mlecznego, cieląt, tuczników, drobiu oraz królików. W bogatym asortymencie znajdziemy także akcesoria takie jak: poidła dla cieląt, drobiu, karmniki, miseczki lęgowe i wiele innych.
Od lat prowadzony jest także sad jabłoniowy, którego założycielem był Adolf Urbanek a kontynuatorem dzieła jest jego wnuk Andrzej, który unowocześnił produkcję, a sadownictwo stało się jego pasją i sposobem na życie. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów gospodarstwo poszerzyło swoją ofertę o nowy produkt jakim są soki. Soki tłoczone są metodą na zimno, nie zawierają konserwantów, sztucznych barwników ani dodatku cukrów.
Alkohole to najnowszy pomysł i zarazem pasja gospodarza W swojej pracy zawsze kieruje się mottem, że nie liczy się ilość, ale jakość i dzięki temu został doceniony. Ostatnim największym sukcesem była nagroda w Warsaw Spirits Competition. Jego Okowita zdobyła 8 złotych medali, a Okowita z ziemniaka zdobyła podwójne złoto. Jego produkty znalazły się pośród najlepszych polskich alkoholi kraftowych.
Andrzej Urbanek współpracuje również z lokalnymi podmiotami, m.in. z KPU w Krośnie (dawne PWSZ) poprzez zapraszanie studentów do swojego gospodarstwa i przekazywanie im wiedzy o bezpiecznej produkcji żywności. Jak sam mówi, produkcja rolna to jego sposób na życia, ale także ogromna pasja. Podchodzi do swojej pracy z entuzjazmem, ciągle szuka nowych pomysłów i możliwości rozwoju.