województwo: dolnośląskie
powiat: świdnicki
gmina: Marcinowice
kod i poczta: 58-124 Klecin
produkcja zwierzęca: konie, pozostałe przeżuwacze
gospodarstwa ekologiczne: ekologiczna produkcja roślinna i zwierzęca
inne rodzaje aktywności: Przetwórstwo, :: Zakład przetwórczy
osiągnięcia / wyróżnienia w konkursach: Konkurs na najlepsze gospodarstwo ekologiczne
Kontakt za pośrednictwem doradcy:

Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu

Zwycięska 8, 53-0333 Wrocław
Wojciech Karkulowski
Technik doradca Dział Technologii Produkcji Rolniczej
wojciech.karkulowski@dodr.pl

71 339 86 56 wew. 216

Data wpisu 9.02.2022

Kozłonoga Gospodarstwo Kozie Klecin to w pełni wolnowybiegowe, certyfikowane ekologicznie gospodarstwo. Podstawą hodowli są kozy rasy alpejskiej oraz barwnej uszlachetnionej, dodatkowo koniki polskie, które oprócz walorów jeździecki pomagają w utrzymaniu pastwisk.

Główną zasadą gospodarstwa jest dbanie o dobrostan zwierząt. Kozy pasą się na 10 hektarach bogatych łąk, a koźlęta pozostają przy matkach przez 3 miesiące. Kozy rodzą swoje koźlęta nawet w odstępach 3 trzyletnich dzięki temu są eksploatowane w mniejszym stopniu i zachowują dobre zdrowie na dłużej.

Od wczesnej wiosny do późnej jesieni podstawą diety kóz są zioła i trawy, w zimie zaś ekologiczne siano i słoma, otręby ekologiczne oraz owies. To wszystko ma znaczenie i przekłada się na delikatny smak serów oraz zdrowie kóz, a co za tym idzie wyrobów z ich mleka. Kozy również korzystają z dobrodziejstwa jakim jest serwatka, która wzbogacana jest ziołami.

Na terenie gospodarstwa działa zagrodowa serowarnia z podziemna dojrzewalnią serów oraz piekarnia opalana drewnem.

Fetamina, Kozia Rebelia, Pochrzaniony czy św. Hildegarda to tylko niektóre z serów kozich powstających w Kozłonogiej. Sery dojrzewające zanim trafią na stoły, dojrzewają w podziemnej dojrzewalni nawet kilka miesięcy i są pielęgnowane między innymi ciemnym piwem z browaru Rebelia z Ząbkowic.

Wypiekają również chleby w tradycyjnym szamotowym piecu chlebowym. Po wielogodzinnej fermentacji w dzieżach jodłowych, chleby trafiają do pieca wygrzanego żarem. Postawą wypieku jest mąka biodynamiczna z niedalekiego gospodarstwa Ekolomia.

Tereny zielone wokół domostwa są koszone jedynie dwa razy w roku, aby móc zebrać dziko rosnące rośliny i przyczynić się do bioróżnorodności ekosystemu.

Serowarnia korzysta jedynie z opakowań biodegradowalnych oraz zwrotnych. Sery nie są pakowane w folię/plastik, a mleko, kefiry i jogurty w szklane, zwrotne butelki i słoje.

Gospodarstwo gromadzi ludzi podążających za ideą samowystarczalności i życia w rytmie natury. Współtworzy takie inicjatywy jak kooperatywa124, Targ Ziemi124. W sezonie można wziąć udział: w „zielonych lekcjach” na łonie natury, w warsztatach pieczenia chleba, w warsztatach ekologicznych, zielarskich oraz kulturoznawczych. W roku szkolnym i na wakacjach gospodarstwo chętnie przyjmuje młodzież na wolontariat pt. „Tydzień z grabiami”, kiedy to młodzi mogą poznać walory pracy u podstaw oraz odpocząć po trudach nauki w szkole w otoczeniu przyrody i zwierząt.

Kozi Domek oraz zaciszny kozi strych to miejsca dla tych, którzy szukają nieoczywistych miejsc odpoczynku i twórczej pracy. Oprócz noclegu można liczyć na wyjątkowe śniadanie wprost z gospodarstwa czy uczestniczyć w doju kóz.

Na terenie gospodarstwa działa prężnie sklep gospodarczy, gdzie oprócz kozich przysmaków można znaleźć produkty z zaprzyjaźnionych gospodarstw.

W 2020 roku Gospodarstwo zajęło III miejsce w konkursie na najlepsze gospodarstwo na Dolnym Śląsku oraz inwestycja serowarni i podziemnej dojrzewalni otrzymała wyróżnienie wśród Inwestycji ARiMR w Polsce i na forum Unii Europejskiej.