województwo: łódzkie
powiat: zgierski
gmina: Stryków
kod i poczta: 95-011 Bratoszewice
produkcja roślinna: zboża, strączkowe, oleiste, miododajne
inne rodzaje aktywności: Doświadczenia, prace badawcze
wybrane tematy prezentacji:

Technologie przyjazne środowisku i przeciwdziałające zmianom klimatu

Postęp biologiczny w produkcji roślinnej i zwierzęcej

:: odmiany tolerancyjne na suszę

Kontakt za pośrednictwem doradcy:

Łódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Bratoszewicach

ul. Nowości 32, 95-006 Bratoszewice
Magdalena Rosiak
m.rosiak@lodr-bratoszewice.pl

797 187 085

Data wpisu 7.02.2022

Środkowa Polska, województwo łódzkie. Bratoszewice – miejscowość 5 km od Strykowa. To tu znajduje się Łódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego.

Poletka demonstracyjne Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, na których znajdują się rośliny rolnicze, zajmują ok 6 ha, a około 1 ha zajmują mieszanki traw. Na III i IV klasie bonitacyjnej gleb, uprawiane są: zboża ozime i jare, rośliny bobowate oraz gorczyca, gryka, rzepak ozimy i kukurydza z przeznaczeniem na kiszonkę i ziarno. W kolekcji znalazły się również stare odmiany pszenic: orkisz, perska i okrągłoziarnowa. 18 firm polskich i zagranicznych takich jak np.: Hodowla Roślin Strzelce, Danko, Małopolska Hodowla Roślin, KWS, Syngenta, Limagrain, Euralis, Smolice czy Saatbau, zaufało specjalistom Działu Technologii Produkcji Rolniczej i powierzyło w ich ręce nasiona wyhodowane przez swoich pracowników. W sumie 184 odmiany 10 gatunków roślin rolniczych oraz rośliny miododajne i mieszanki poplonowe.

Na terenie siedziby Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego znajduje się również 8 uli, z których rodziny pszczele zapylają rośliny rosnące na poletkach. Stąd wziął się pomysł na obsiew roślinami miododajnymi. Również gryka i rzepak są oblatywane przez pszczoły. Dlatego otrzymywane są wysokie plony z poletek demonstracyjnych.

Do prac polowych wykorzystywane są następujące maszyny i urządzenia: ciągnik New Holland T475S oraz Zetor 7211, siewnik polowy SR 250 Agromasz, rozsiewacz nawozów, opryskiwacz polowy Bury Perkoz 400 l belka 18 m i agregat uprawowy. Do siewu kukurydzy wykorzystano siewnik pneumatyczny. Nie wszystkimi urządzeniami dysponuje Ośrodek i niektóre z prac są wykonywane usługowo, np.: orka, zbiór zbóż i kukurydzy.

Rośliny mają swoje sektory zgodnie ze swym gatunkiem. Każda z odmiana zajmuje powierzchnię 1 ara. Każdy gatunek rośliny jest otoczony tzw. obsiewem. Ma to za zadanie chronić rośliny przed niekorzystnymi warunkami i szkodnikami w postaci np. saren.

Specjaliści Działu Technologii Produkcji Rolniczej Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego regularnie prowadzą obserwacje na poletkach demonstracyjnych. Dzięki temu zachowują możliwość stosowania zasad Integrowanej Ochrony Roślin we wszystkich uprawach. Nie są oderwani od realiów, z którymi muszą mierzyć się potencjalni rolnicy. Mogą służyć radą każdemu kto się do nich zwróci o pomoc.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do zwiedzania poletek demonstracyjnych prowadzonych przez specjalistów Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Bratoszewicach