województwo: podkarpackie
powiat: przeworski
gmina: Przeworsk
kod i poczta: 37-200 Przeworsk
produkcja roślinna: inne
inne rodzaje aktywności: Przetwórstwo, :: Zakład przetwórczy
osiągnięcia / wyróżnienia w konkursach: AGROLIGA
Kontakt za pośrednictwem doradcy:

Podkarpacki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Boguchwale

36-040 Boguchwała, ul. Suszyckich 9
Dariusz Kamiński
Główny specjalista d.s. przedsiębiorczości i wiejskiego gospodarstwa domowego
dariusz.kaminski@podrb.pl

723 977 393
17 87015 57

Data wpisu 30.06.2022

Winnica na Aleksandrowie i druga Na Białobrzeżkach to dwie lokalizacje Winnic Przeworskich Elżbiety i Dariusza Rosołów.
Winnice Przeworskie to rozwojowe rodzinne przedsięwzięcie, którego właścicielami są Elżbieta i Dariusz Rosół. Ich winiarska przygoda zaczęła się w 2002 r. od posadzenia kilku krzewów przed wjazdem do garażu przy nowo wybudowanym domu. W tym czasie Dariusz Rosół, dziś winiarz z kilkunastoletnim doświadczeniem, rozróżniał tylko trzy „odmiany” winorośli: białe, różowe i granatowe. Zafascynowany późniejszym odkryciem, że jest ich znacznie więcej niż myślał, sukcesywnie poszerzał swój ogród winoroślowy.
Pierwszą eksperymentalną winnicę założył w Białobrzeżkach, przysiółku wsi Gniewczyna Tryniecka. Na położonej na skraju lasu 27 arowej działce posadził 90 odmian winorośli testując, które sprawdzą się w tej lokalizacji. Po kilku latach pozostawił tam tylko odmiany gwarantujące przetrwanie i plonowanie: Bianca, Seyval Blanc, Aurora, Sibera, i Hibernal na wina białe, oraz Leon Millot, Marechal Foch i Cascade na wina czerwone.
W 2010 r. kupił 1,2 ha działkę w Aleksandrowie w Przeworsku. Miejsce idealne pod winnicę, południowo zachodni stok położony nad doliną rzeki Mleczki, gliniasto-ilasta gleba, a do tego dobry mikroklimat. Rosną tam: Solaris, Hibernal, Palava, Gewurztraminer, Chardonnay, Pinot Gris, Riesling, Bianca, Seyval Blanc na białe oraz Regent, Dornfelder, Cabernet Dorsa, Pinot Noir, Zweigeltrebe na czerwone wina. Pan Dariusz powiększył winnicę do 2, 5 ha i na nowo dokupionych działkach przylegających do istniejącej winnicy posadził odmiany odporniejsze: Leon Millot, Marechal Foch, Seyval Blanc, Bianca, Muskat Odesski, Aurora, Kristaly, Johanniter oraz kolekcję odmian deserowych.
W roku 2013 PRZEWORSKIE WINNICE zakończyły proces rejestracji winnic i przetwórni, od 2014 roku istnieje możliwość zakupu i degustacji win. Od 2015 roku winnice Państwa Rosołów sprzedają wino mszalne. Od 2019 dostępne jest również wino musujące MAGDALENA produkowane metodą tradycyjną z odmian Chardonnay i Pinot Noire, a w 2020 roku (w okrągłe urodziny), również wino BARBARA z odmiany Muscaris. Państwo Rosołowie przyjmują w swojej winnicy enoturystów. Tych którzy do nich już zaglądają witają z otwartymi ramionami. Proponują zwiedzanie winnicy i degustację win. Przygotowują się też do organizowania imprez biesiadnych.
W trakcie ukończenia jest letniskowy domek z altaną i zapleczem grillowym oraz platformą widokową, z której będzie można podziwiać okolicę w promieniu kilkudziesięciu kilometrów. PRZEWORSKIE WINNICE zajmują będą obszar 2,5 ha uprawy winorośli z docelową roczną produkcją około 10 000 litrów wina. Winnice z założenia są rodzinnym przedsięwzięciem scalającym rodzinę przy ciężkiej pracy. Wina nazywane są imionami członków rodziny – wina białe, imiona żeńskie; wina czerwone i różowe, imiona męskie. Uprawiając winorośl i produkując wino w Przeworsku promują swoje miasto, między innymi umieszczając za zgodą Rady Miasta – herb miejski na etykietach, broszurach reklamowych itp.