województwo: podkarpackie
powiat: krośnieński
gmina: Dukla
kod i poczta: Mszana 44/2 38-454 Tylawa
produkcja zwierzęca: bydło mleczne, inne
gospodarstwa ekologiczne: ekologiczna produkcja roślinna i zwierzęca
inne rodzaje aktywności: Przetwórstwo, :: Zakład przetwórczy, :: MLO (produkcja marginalna, lokalna i ograniczona), :: RHD (Rolniczy Handel Detaliczny)
osiągnięcia / wyróżnienia w konkursach: Konkurs na najlepsze gospodarstwo ekologiczne
Kontakt za pośrednictwem doradcy:

Podkarpacki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Boguchwale

36-040 Boguchwała, ul. Suszyckich 9
Dariusz Kamiński
Główny specjalista d.s. przedsiębiorczości i wiejskiego gospodarstwa domowego
dariusz.kaminski@podrb.pl

723 977 393
17 87015 57

Data wpisu 6.07.2022

Rodzinne Gospodarstwo Ekologiczne „FIGA” z Mszany położone jest na granicy Beskidu Niskiego i Bieszczad w okolicach Przełęczy Dukielskiej.
Gospodarstwo jako główną działalność prowadzi hodowlę kóz oraz przetwórstwo mleka koziego.
Tereny wypasów to jedno z najczystszych przyrodniczo miejsc w Polsce, dzięki czemu mleko kozie i sery mają bogate właściwości odżywcze i zdrowotne. Kozie mleko jest doskonałe dla dzieci i alergików. Sery kozie są źródłem wartości odżywczych takich jak wapń, kwas foliowy, witaminy i sole mineralne.
Z początkiem lat 2000-ych Waldemar Maziejuk, najpierw na małą skalę, zaczął produkować tradycyjne sery – bundze, bryndze, wołoskie – jeszcze wtedy zwane oscypkami. Równocześnie rozpoczęła się, trwająca do dziś hodowla ekologiczna kóz.
W 2011 zarejestrowany został zakład serowarski – prowadzący produkcję tradycyjnych serów w nowoczesnym zakładzie. Celem jest utrzymanie wciąż żywych tradycyjnych receptur.
Zasady przyświecające temu to:
– niskie przetworzenie surowców
– jak najprostszy skład
– brak pasteryzacji
– tylko ekologiczne składniki
– prostota przy zachowaniu najwyższych standardów higienicznych.

Specjalnością gospodarstwa jest tradycyjne przetwórstwo mleka niepasteryzowanego, niczym domowy wyrób serów. W ofercie znajdują się sery białe, sery podpuszczkowe (bundz i bryndza), sery dojrzewające, sery wołoskie i farmerskie, twarożki, domowe masło, surowe mleko, serwatka W gamie bio-wyrobów znajdują się: sery kozie wołoskie (wędzone i naturalne), bundze kozie (wędzone i naturalne), bryndza kozia, sery łemkowskie (wędzone i naturalne), bundze łemkowskie (wędzone i naturalne), bryndza łemkowska.

Od 2002 roku gospodarstwo rolne nieustannie jest pod kontrolą jednostek certyfikujących. Od 2011 zarejestrowany warsztat serowarski również jest certyfikowany.

W roku 2005 Rodzinne Gospodarstwo Ekologiczne „FIGA” sukcesywnie dokonuje rejestracji produktów na Liście Produktów Tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa.