województwo: lubelskie
powiat: krasnostawski
gmina: Siennica Nadolna
kod i poczta: 22-304
produkcja roślinna: zboża, okopowe, warzywa
gospodarstwa ekologiczne: wyłącznie ekologiczna produkcja roślinna
inne rodzaje aktywności: Agroturystyka
Kontakt za pośrednictwem doradcy:

Lubelski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Końskowoli

Pożowska 8, 24-130 Końskowola
Anna Szymanek
Stażysta specjalista ds. ochrony środowiska
aszymanek@lodr.konskowola.pl

601 713 967

Data wpisu 17.03.2022

W gospodarstwie prowadzona jest produkcja roślinna. Powierzchnia upraw wynosi około 11 ha. Od roku 2011 gospodarstwo jest certyfikowane w jednostce certyfikującej Ekogwarancja. Obecnie w gospodarstwie jest 10,40 ha gruntów ekologicznych. Uprawiane są warzywa: ziemniak, czosnek oraz zboża: pszenżyto ozime, mieszanki zbożowe oraz gorczyca.

Gospodarstwo od kilku lat ukierunkowane jest na produkcję warzyw (ziemniaki i czosnek). Pozostałą część gospodarstwa stanowią zboża, które gwarantują prawidłowy płodozmian. Produkty sprzedawane są na postawie umowy kontraktacyjnej jak również do indywidualnych odbiorców. Gospodarstwo jest zarejestrowane na portalu e-bazarek co ułatwia kontakt z bezpośrednim odbiorcą.

W roku 2018 rolnik skorzystał z działania „Restrukturyzacja małych gospodarstw” dzięki czemu uzupełnił park maszynowy o nowe maszyny jak również powiększył gospodarstwo poprzez zakup gruntów rolnych. W ramach działania Restrukturyzacja zakupiona została łuskarka do dyni, rolnik posiada również łuskarkę do czosnku, dzięki czemu wdraża innowacyjne rozwiązania i technologie produkcji.

Wyprodukowany w gospodarstwie czosnek jest poddawany procesowi fermentacji, przez co uzyskiwany jest produkt o nazwie czarny czosnek dzięki czemu rolnik poszerza asortyment oferowanych produktów.

Gospodarstwo od 2002 roku jest gospodarstwem agroturystycznym. Posiada 4 oddzielne jednostki mieszkaniowe (pokój z aneksem i łazienką).