województwo: kujawsko-pomorskie
powiat: inowrocławski
gmina: Rojewo
kod i poczta: 88-111 Rojewo
produkcja roślinna: zboża, okopowe, strączkowe, oleiste, warzywa, sadownicze
inne rodzaje aktywności: Przetwórstwo, :: Zakład przetwórczy, Doświadczenia, prace badawcze
wybrane tematy prezentacji:

Technologie przyjazne środowisku i przeciwdziałające zmianom klimatu

:: gospodarowanie wodą, mała retencja, „oszczędne” nawadnianie

Rolnictwo precyzyjne

:: Zastosowanie nowych technologii

:: Systemy wspierania podejmowania decyzji

osiągnięcia / wyróżnienia w konkursach: AGROLIGA
Kontakt za pośrednictwem doradcy:

Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie

Minikowo, 89-122 Minikowo
Agnieszka Urbańska
Starszy specjalista ds. zbóż i roślin oleistych i pastewnych
agnieszka.urbanska@kpodr.pl

723 331 084

Data wpisu 19.05.2023

Gospodarstwo funkcjonuje jako gospodarstwo rodzinne, gdzie ojciec Paweł Barczak gospodaruje wspólnie z synem Arturem na powierzchni 298 ha użytków rolnych. W gospodarstwie uprawia się zboża, rzepak, dominuje uprawa pszenicy ozimej, która uprawia się na powierzchni90 ha– głównie uprawy nasienne, 40 ha kukurydzy na ziarno, 60 ha buraków cukrowych i ok 50 ha fasoli szparagowej. i współpracuje z firmą synowej w zakresie wykonywania usług melioracyjnych.

Gospodarstwo specjalizuje się w uprawie roślin zbożowych na nasiona oraz w uprawie fasoli szparagowej. Opracowano stronę internetową i znak graficzny reklamujący gospodarstwo i markę pod którą sprzedaje się materiał siewny.

W sezonie uzyskuje się 8,5 t pszenicy ozimej i jęczmienia ozimego, 11 t kukurydzy suchej, 70 t buraków cukrowych i 16 t fasoli szparagowej.

Gospodarstwo wyposażone jest  magazyny i silosy zbożowe o pojemności 1150 m3, budynki gospodarcze o pow. 634 m2 i halę o pow. 542 m2. Wyposażenie gospodarstwa w sprzęt do uprawy i zbioru zabezpiecza podstawowe potrzeby. W gospodarstwie znajdują się: ciągnik Valtra N 142, kombajn zbożowy New Holland, deszczownia szpulowa Irtec, urządzenie czyszcząco zaprawiające materiał siewny oraz wago-pakowarka. Wynajmowany jest kombajn do zbioru fasoli szparagowej.

W uprawie roślin stosowany jest system orkowy i bezorkowy z zachowaniem zmianowania roślin. Dzięki możliwościom posiadanego sprzętu stosuje się precyzyjne nawożenie i ochronę roślin. Rolnik posiada umowy kontraktacyjne na buraki cukrowe, fasolę szparagową i materiał siewny kwalifikowany.

Rolnik jest za-cą Prezesa Rady Wojewódzkiej NSZZ R „Solidarność”, Delegatem Izby Rolniczej do Rady Powiatu, Członekiem Rady Społecznej przy Dyrektorze KOWR.

Za zasługi został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi.

18 kwietnia 2023 odbyła się wizyta w gospodarstwie demonstracyjnym Pana Pawła Barczaka aby zobaczyć jak wygląda mała retencja w praktyce. Uczestnicy mieli możliwość oglądania melioracji korytowej oraz maszyn i narzędzi do melioracji, w tym konserwacji urządzeń melioracji szczegółowych. Szczególnie interesujący był system odwadniająco-nawadniający, który w okresach posusznych jest w stanie zabezpieczyć potrzeby wodne roślin. Właściciel gospodarstwa szeroko zaprezentował i omówił działanie tego systemu oraz dopowiedział na wszelkie pytania uczestników.