województwo: świętokrzyskie
powiat: sandomierski
gmina: Dwikozy
kod i poczta: 27-620
produkcja roślinna: sadownicze
wybrane tematy prezentacji:

Technologie przyjazne środowisku i przeciwdziałające zmianom klimatu

Rolnictwo precyzyjne

Kontakt za pośrednictwem doradcy:

Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego

26-200 Końskie, Modliszewice, ul. Piotrkowska 30
Jarosław Nowak
Starszy specjalista ds. technologii produkcji rolniczej i doświadczalnictwa
jaroslaw.nowak@sodr.pl

789 238 154

Data wpisu 12.01.2023

Winnica Dworska

Małgorzata i Marek Basak

Winnica położona jest na pięknej południowo- zachodniej wystawie na trasie Sandomierz – Lublin na pięknym wzgórzu koło szkoły w Słupczy. Winnica została posadzona w kwietniu 2021r. gdzie już w pierwszym roku zaskoczyła swoim niesamowitym wzrostem. Posadzone zostały odmiany szlachetne Vitis vinifera: Chardonnay, Pinot Noir, Riesling.

W Słupczy, rodzina właścicieli zamieszkuje i gospodarzy od kilku pokoleń: pradziadkowie, dziadkowie, rodzice Pana Marka mieszkali i pracowali w gospodarstwie zajmując się rolnictwem i sadownictwem. Państwo Małgorzata i Marek Basak również prawie od trzydziestu lat prowadzą gospodarstwo sadownicze. Teraz nadszedł czas na winnicę. Winnica Dworska jest miejscem w którym znajdziemy czas na pracę a także odpoczynek.

W Winnicy Dworskiej jest piękne pole widokowe, z którego krajobraz rozciąga się na pas Gór Pieprzowych oraz Las Górski. Obok winnicy jest trasa turystyczna do lasu gdzie można wybierać się na spacery, wycieczki rowerowe. Można wziąć udział w marszu nordic walking.

W Słupczy, opodal Winnicy był piękny majątek Dworski, który nabył Wincenty Karski. Postawili pośrodku wsi Figurę Świętą – Krucyfiks z napisem Wincenty i Konstancja z Wodzyńskich Karscy wł. Wsi Słupcza 1871r. W 2021r. minęło już od tego zdarzenia 150 lat. Majątek Wincenty przekazał w administrację Antoniemu Łempickiemu, który ożenił się z jego córką. Tak naprawdę dzięki Antoniemu Łempickiemu, który przekazał ziemię Słupecką, został wybudowany Kościół – obecnie jest to Parafia. Majątek Dworski w Słupczy po II wojnie został doszczętnie rozebrany  i tak naprawdę nazwa winnicy została zaczerpnięta właśnie z historii o majątku w Słupczy.

Wiosną 2023r. właściciele zapraszają na pierwsze degustacje win.

Małgorzata Marek Basak z rodziną