województwo: kujawsko-pomorskie
powiat: wąbrzeski
gmina: Dębowa Łąka
kod i poczta: 87-207 Dębowa Łąka
produkcja roślinna: zboża, sadownicze
inne rodzaje aktywności: Przetwórstwo, :: Zakład przetwórczy, :: Sprzedaż bezpośrednia, Inne
wybrane tematy prezentacji:

Inne

osiągnięcia / wyróżnienia w konkursach: AGROLIGA
Kontakt za pośrednictwem doradcy:

Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie

Minikowo, 89-122 Minikowo
Agnieszka Urbańska
Starszy specjalista ds. zbóż i roślin oleistych i pastewnych
agnieszka.urbanska@kpodr.pl

723 331 084

Data wpisu 4.12.2023

Winorośl rośnie obecnie na powierzchni około 2,12 ha.  Państwo Wicińscy planują powiększenie plantacji o kolejne nasadzenia winorośli. W trakcie budowy znajduję się też budynek przeznaczony do degustacji wina z widokiem na staw. Winnicy odbył się też pierwszy raz bieg winiarza na dystansie 6 km wokół całej winiarni i plantacji winorośli. Winiarnia cieszy się dużym zainteresowaniem  lokalnych mieszkańców , przedsiębiorców, przedstawicieli organizacji pozarządowych i samorządowców. U Państwa Wicińskich możliwe jest wykonanie także sesji zdjęciowych, umówić się można na  letni spacer po winnicy ,a także odbywają się  wyjazdy studyjne oraz nawet ceremonie ślubne.

W Winnicy Kurkocin powstają wina których można skosztować. Wytwarzane są własnoręcznie  według tradycyjnych winiarskich metod. Najlepszym sztandarowym winem jest wino czerwone wytrawne JO!. Powstałe z kupażu odmian winorośli z pierwszego nasadzenia w 2017 r. Wino czerwone wytrawne JO! z roku 2021 / 12 % alk. Wino JO!. Powstało z kupażu odmiany Regent i Marechal Foch.
Wino JO! jest winem przyjemnie owocowym o głębokim kolorze i dobrej strukturze.
Aromaty dojrzałej czereśni i jeżyn oraz dojrzewanie wina w dębowej beczce są charakterystyczne win czerwonych.

Wino różowe powstało z odmiany Monarch z 2022 roku / 12 % alk.
Bardzo przyjemna odsłona wina półsłodkiego z czerwonej odmiany winogron. Jest połączeniem lekkości, słodyczy i rześkości oraz wyjątkowo pięknej barwy różu. Doskonałe wino dla osób szukających czegoś pomiędzy wytrawnością a słodyczą.

Wina białe to Wino JO! z 2022 roku/ 13 % alk.
Wino białe wytrawne z odmiany Saint Pepin i Seyval Blanc. Przyjemnie lekko owocowe wino o aromatach jabłek, gruszek oraz owoców cytrusowych i kiwi.
Wino świeże i stonowane które schłodzone idealnie się sprawdza w ciepłe letnie dni.

https://winnicakurkocin.pl/

GRAND PRIX konkursu „ROLNIK POMORZA I KUJAW 2021”
kategoria – sadownictwo i ogrodnictwo

 

Wizyta w gospodarstwie demonstracyjnym dnia 27.10.2023 Winnica Kurkocin

Podczas wizyty w gospodarstwie demonstracyjnym uczestnicy dowiedzieli się wiele na temat zakładania winnicy, przetwarzania owoców i produkcji wina oraz uzyskania na tę produkcję niezbędnych pozwoleń. Pani Małgosia omówiła także techniki cięcia winorośli oraz prowadzenia krzewów. Ponadto przybliżyła gościom technologię produkcji wina.

Podczas zwiedzania winnicy każdy z uczestników mógł na własne oczy zobaczyć różne odmiany winorośli, uprawiane w Kurkocinie, a są to między innymi Zodiak, Timur, Kodrianka, Seyval Blanc czy Saint Pepin, a także można było skosztować owoców, które nie zostały jeszcze zebrane z winorośli. Zwiedzanie wypełniały ciekawe zagadnienia, w tym także degustacja wina oraz ognisko.