województwo: podkarpackie
powiat: krośnieński
gmina: Korczyna
kod i poczta: 38-420 Kombornia
produkcja roślinna: inne
inne rodzaje aktywności: Przetwórstwo
wybrane tematy prezentacji:

Technologie przyjazne środowisku i przeciwdziałające zmianom klimatu

Inne

osiągnięcia / wyróżnienia w konkursach: AGROLIGA
Kontakt za pośrednictwem doradcy:

Podkarpacki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Boguchwale

36-040 Boguchwała, ul. Suszyckich 9
Dariusz Kamiński
Główny specjalista d.s. przedsiębiorczości i wiejskiego gospodarstwa domowego
dariusz.kaminski@podrb.pl

723 977 393
17 87015 57

Data wpisu 10.10.2023

Rodzinna Winnica Widokowa Moniki i Krzysztofa Stanisławczyków powstała w 2013 r. i obejmuje obszar 4 ha, na którym jest uprawianych kilkanaście odmian winorośli, ok. 20 000 roślin posadzonych na stoku, każda w odległości ok. 97 cm od siebie. Wśród nich znajdują się: Solaris, Seyval Blanc, Chardonnay, Riesling, Rondo, Souvignier Gris, Regent, Muscaris, Johanniter oraz Leon Millot. Dzięki nim powstają wina białe i różowe, jak również bardziej wytrawne i wyraziste wina czerwone. 75 proc. towaru końcowego stanowi wino białe, pozostałe 25 proc. to wino czerwone, w tym ok. 10 proc. to wino różowe. Perełką winnicy jest białe półsłodkie wino Solares (z odmiany solaris) z wyraźnie wyczuwalną nutą cytrusów i naturalną niską kwasowością. W klasie mistrzowskiej znajduje się białe wino wytrawne Sejblaj, synteza smakowa dwóch odmian, doskonałe połączenie świeżości seyval blanc z aromatami mięty i porzeczki jutrzenki. W 2019 roku Winnica WIDOKOWA została laureatem Międzynarodowego Konkursu Win GALICJA VITIS, a wina Sejblaj i Solares zostały uhonorowane złotym i srebrnym medalem konkursu. W tym samym roku w Carpatia Vini srebrny medal w konkursie przyznany został niezwykle świeżemu i aromatycznemu białemu półwytrawnemu winu Muscater, z odmian muscaris i jutrzenka..
Winnica znajduje się na malowniczych wzgórzach podkarpackiej miejscowości Kombornia, na wysokości 470 metrów. Położenie winnicy na południowym stoku o nachyleniu ok.20 stopni gwarantuje dobre warunki do uprawy i wzrostu owoców.
WIDOKOWA jest bardzo ważnym i atrakcyjnym miejscem na mapie enoturystyki Podkarpacia. Stąd rozciąga się piękny, horyzontalny widok na odległość blisko 100 km – na Bieszczadzkie Połoniny, Pogórze Gorlickie, a przy sprzyjającej pogodzie dostrzec można tatrzańskie szczyty. Przyjazd tutaj jest doskonałą okazją by poznać proces produkcji wina, tajemnice smaku podczas degustacji oraz skosztować lokalnych specjałów w pięknie zaaranżowanej sali degustacyjnej. Winnica WIDOKOWA z uwagi na położenie na terenie Czarnorzecko-Strzyżowskiego Parku Krajobrazowego jest unikatowa, a jej niepowtarzalność podkreślają smaki wina produkowanego z pasją przez Państwo Monikę i Krzysztofa Stanisławczyków.
WINNICA WIDOKOWA Monika i Krzysztof Stanisławczyk
Kombornia 802b,
38-420 Kombornia,
tel. 501 743 251
e-mail: winnica.widokowa@gmail.com
www.winnicawidokowa.pl
www.facebook.com/widokowa
instagram: winnicawidokowa