województwo: świętokrzyskie
powiat: pińczowski
gmina: Złota
kod i poczta: 28-425
produkcja roślinna: sadownicze
inne rodzaje aktywności: Przetwórstwo
wybrane tematy prezentacji:

Technologie przyjazne środowisku i przeciwdziałające zmianom klimatu

osiągnięcia / wyróżnienia w konkursach: Nasze Kulinarne Dziedzictwo
Kontakt za pośrednictwem doradcy:

Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego

26-200 Końskie, Modliszewice, ul. Piotrkowska 30
Jarosław Nowak
Starszy specjalista ds. technologii produkcji rolniczej i doświadczalnictwa
jaroslaw.nowak@sodr.pl

789 238 154

Data wpisu 2.12.2022

Winnica znajduje się zaledwie 20 km od Buska Zdroju, Pińczowa i Kazimierzy Wielkiej- w Dolinie Nidy – jednym z najlepszych miejsc w Polsce do uprawy winorośli. Położona jest na wysokości około 300 metrów n.p.m. w części zbocza o spadku południowym i południowo-wschodnim. Wyjątkowy mikroklimat Ponidzia i żyzne gleby, wpływają na niepowtarzalny smak win. Na dwóch  hektarach uprawianych  jest 7 szczepów  winorośli z czego wytwarzają 5 białych i 2 czerwone wina  tj. Solaris, Muscaris, Riesling, Hibernal, Seyval blanc oraz Cabernet Cortis i Leon Millot.

Winnica to nie tylko wino ale również enoturystyka,  to doskonałe miejsce na kameralne spotkanie przy kieliszku dobrego lokalnego wina. Państwo Ewelina i Marcin  opowiedzą o produkcji wina i oprowadzą po winiarni. Tajniki  uprawy  winorośli przekażą w pięknej altanie z zapierającym dech w piersiach widokiem  na równe rzędy winorośli i ponidziańskie pagórki. W sklepie urządzonym w wiejskim stylu można zakupić wina i inne lokalne produkty  z Ponidzia.

Właściciele zostali zwycięzcami  konkursu  wojewódzkiego „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów”  w roku 2021 za wino wytrawne białe  Solaris. Gospodarstwo znajduje się na Szlaku „Świętokrzyska Kuźnia Smaków”.