województwo: lubelskie
powiat: puławski
gmina: Nałęczów
kod i poczta: 24-150 Nałęczów
produkcja roślinna: warzywa
gospodarstwa ekologiczne: wyłącznie ekologiczna produkcja roślinna
inne rodzaje aktywności: Doświadczenia, prace badawcze
wybrane tematy prezentacji:

Technologie przyjazne środowisku i przeciwdziałające zmianom klimatu

:: uprawa konserwująca

:: bilansowanie nawożenia azotem, fosforem, wapnowanie

:: bilansowanie materii organicznej w glebie, zmianowanie, płodozmian, nawożenie organiczne

Postęp biologiczny w produkcji roślinnej i zwierzęcej

:: odmiany tolerancyjne na suszę

osiągnięcia / wyróżnienia w konkursach: Konkurs na najlepsze gospodarstwo ekologiczne
Kontakt za pośrednictwem doradcy:

Lubelski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Końskowoli

Pożowska 8, 24-130 Końskowola
Dominika Jałocha
Specjalista ds. ochrony środowiska
djalocha@lodr.konskowola.pl

601 584 916

Data wpisu 7.10.2024

Gospodarstwo pana Zbigniewa Kałdonka położone jest w miejscowości Drzewce w powiecie puławskim. Jego powierzchnia wynosi około 14 ha użytków rolnych. Gospodarstwo specjalizuje się w towarowej produkcji warzyw takich jak: marchew jadalna, cebula zwyczajna, burak ćwikłowy, brokuł włoski, dynia zwyczajna, fasola zwykła, osiągając bardzo wysokie plony. Od 2006 roku gospodarstwo certyfikowane jest w systemie rolnictwa ekologicznego.

W gospodarstwie jedna czwarta powierzchni pozostaje nieprodukcyjna i przeznaczana jest pod uprawę nawozów zielonych (koniczyna czerwona z trawami lub w siewie czystym). Wysiewane są również roślin poplonowe (żyto ozime, facelia błękitna, gryka zwyczajna) stanowiące okrywę zimową oraz przedplony dla roślin warzywniczych. Zachowana jest co najmniej trzyletnia przerwa w uprawie warzyw na tym samym polu, co ogranicza występowanie chorób. W gospodarstwie corocznie wykonywane są analizy glebowe, co pozwala na przeprowadzenie nawożenia zgodnego z potrzebami pokarmowymi roślin uprawnych. Środki ochrony roślin, dozwolone do stosowania w rolnictwie ekologicznym, używane są kiedy nastąpi przekroczenie progu szkodliwości. W gospodarstwie stosuje się uprawę bezorkową, co pozwala na zachowanie odpowiedniej struktury gleby i życia mikrobiologicznego. Rolnik stosuje metodę ochrony upraw poprzez opóźnienie terminów wysiewu roślin, które zostają dostosowane do cyklu rozwojowego szkodników. Wybiera on również odmiany odporne na suszę. Zachowanie bioróżnorodności zapewnione jest poprzez: uprawę roślin miododajnych, wykaszanie miedz śródpolnych, aby nie dopuścić do stosowanie chemicznych środków ochrony roślin przez rolników sąsiadujących, utrzymywanie zadrzewień śródpolnych, pojedynczych drzew, utrzymywanie sadu ze starymi odmianami oraz wykonywanie oprysków z uwzględnieniem ochrony zapylaczy.

Rolnik współpracuje z Instytutem Ogrodnictwa PIB w Skierniewicach, Instytutem Upraw i Nawożenia Roślin w Puławach oraz Lubelskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego. Od wielu lat jest związany ze Stowarzyszeniem Producentów Żywności Ekologicznej Ekoland.