Operacja „ Wymiana wiedzy i informacji w Krajowej Sieci Gospodarstw Demonstracyjnych”

27 listopada 2024

 

Relacja z wyjazdu studyjnego do województwa wielkopolskiego

„Zielona wiedza: efektywny transfer informacji i ochrony roślin”

W dniach 09-11.10.2024 r. odbył się trzydniowy wyjazd studyjny z Krajowej Sieci Gospodarstw Demonstracyjnych, mający na celu pokazanie nowoczesnych metod ochrony środowiska i przeciwdziałania zmianom klimatycznym. Wydarzenie zorganizowane zostało w województwie wielkopolskim i przyciągnęło specjalistów oraz praktyków zainteresowanych rozwijaniem swoich umiejętności oraz poznaniem innowacyjnych praktyk stosowanych w tym regionie.

W pierwszym dniu wyjazdu studyjnego, uczestnicy odwiedzili Instytut Ochrony Roślin – Państwowy Instytut Badawczy w Poznaniu. Spotkanie miało na celu poszerzenie wiedzy na temat aktualnych wyzwań oraz innowacji w zakresie ochrony roślin.
Pracownicy instytutu przygotowali prezentacje z zagadnień nad którymi pracują. Prof. dr hab. Marek Korbas, przedstawił wykład na temat „Wpływ czynników klimatycznych na występowanie chorób. Nowe wyzwania w doborze fungicydów w integrowanej ochronie roślin rolniczych”. Uczestnicy dowiedzieli się, jak zmieniające się warunki klimatyczne wpływają na rozwój i rozprzestrzenianie się chorób roślin. Profesor omówił o konieczności dostosowania strategii ochronnych poprzez odpowiedni dobór fungicydów, aby sprostać nowym zagrożeniom. Następnie dr inż. Sylwia Stępniewska-Jarosz, przedstawiła działalność laboratoriów IOR. Uczestnicy dowiedzieli się, jak placówka monitoruje oraz diagnozuje choroby roślin. Jakie są prowadzone badania nad patogenami oraz ich rolą w ekosystemie upraw rolniczych. Omówiła także znaczenie przechowywania próbek patogenów dla przyszłych badań i analiz. Prof. dr hab. Jolanta Kowalska przedstawiła wykład na temat „Działania badawcze w kierunku wzmocnienia bioróżnorodności i wykorzystania naturalnych substancji”. Uczestnicy dowiedzieli się o innowacyjnych podejściach do rolnictwa ekologicznego. O naturalnych substancjach i technikach wspierających bioróżnorodność. Prof. dr hab. Anny Tratwal przedstawił wykład pn. „Zagrożenia ze strony agrofagów roślin rolniczych w nowoczesnych technologiach produkcji w świetle zmian klimatycznych. Platforma Sygnalizacji Agrofagów”. Zwróciła uwagę uczestników na zagrożenia ze strony agrofagów w kontekście nowoczesnych technologii produkcji rolniczej oraz zmian klimatycznych. Prof. omówiła funkcjonowanie Platformy Sygnalizacji Agrofagów, która stanowi narzędzie wspomagające rolników w identyfikacji oraz przewidywaniu występowania szkodników. Co pozwala na bardziej precyzyjne zarządzanie ochroną upraw. Dr hab. Roman Krawczyk, zamknął program prelekcji tematem „Agroekologiczne podstawy ochrony upraw rolniczych przed chwastami”. Przedstawił  podejście, które łączy nowoczesne techniki zwalczania chwastów z zasadami agroekologii, zapewniając efektywność produkcji rolniczej przy minimalizacji negatywnego wpływu na środowisko.

W ramach wyjazdu studyjnego Krajowej Sieci Gospodarstw Demonstracyjnych, uczestnicy odwiedzili Klinikę Chorób Roślin, Bank Patogenów oraz Centrum Badań Organizmów Kwarantannowych, Inwazyjnych i Genetycznie Zmodyfikowanych. Zwiedzanie nowoczesnych laboratoriów pozwoliło na zapoznanie się z zaawansowanymi metodami badawczymi stosowanymi w diagnozowaniu i analizie zagrożeń dla roślin uprawnych.
Zwiedzanie laboratoriów oraz bogaty program prelekcji dostarczyły uczestnikom wartościowych informacji i inspiracji, które mogą być wykorzystane w praktyce przy prowadzeniu gospodarstw rolnych w sposób zrównoważony i dostosowany do zmieniających się warunków klimatycznych.

Drugi dzień wyjazdu studyjnego Krajowej Sieci Gospodarstw Demonstracyjnych rozpoczął się wizytą w Gospodarstwie Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego nr 2 w Sielinku, gdzie uczestnicy wzięli udział w Dniach Kukurydzy. Wydarzenie promuje nowoczesne rozwiązania w uprawie kukurydzy. W ramach wydarzenia uczestnicy wysłuchali prezentacji, które wprowadziły ich w szczegóły agrotechniki i technologii stosowanych w uprawie kukurydzy. Wpływie aktualnych warunków klimatycznych na wzrost i plonowanie różnych odmian. Zastosowaniu deszczowni mostowej, która jest kluczowym elementem nowoczesnych systemów nawadniających, zapewniającym równomierne nawodnienie upraw. Zapoznali się z zintegrowanym podejściem do ochrony herbicydowej kukurydzy, która minimalizuje ryzyko zachwaszczenia przy jednoczesnym zachowaniu bezpieczeństwa upraw. W programie pokazów polowych znalazł się również pokaz nowoczesnych technologii w rolnictwie. Wykorzystanie dronów do monitorowania pól uprawnych, zaprezentowano jako przykład przyszłościowych narzędzi wspierających rolników. Uczestnicy mieli także okazję do lustracji polowej kolekcji mieszanek poplonowych. Zapoznawali się z różnorodnymi rozwiązaniami zwiększającymi bioróżnorodność i zdrowie gleby. Obejrzeli pokaz zbioru kukurydzy na ziarno, podczas którego dokonano oceny wagowej plonowania oraz wilgotności ziarna. Była to znakomita okazja do zdobycia wiedzy o praktycznych aspektach uprawy i nowoczesnych technologiach stosowanych w produkcji kukurydzy.

Linki do gospodarstwa, które odwiedzaliśmy z KSGD: https://www.wodr.poznan.pl/nasza-oferta/baza-szkoleniowo-noclegowa/sielinko

Kolejnym punktem drugiego dnia  była wizyta w Gospodarstwa spółki Jagrol. Uczestnicy poznali historię firmy, której działalność opiera się na nowoczesnym podejściu do rolnictwa regeneratywnego. Przedstawiciele spółki Jagrol omówili główne cele firmy. Podkreślając znaczenie zrównoważonego podejścia do gospodarowania zasobami naturalnymi i dbania o żyzność gleby. Podczas prezentacji omówiono także techniki, które firma wdraża, aby minimalizować negatywny wpływ na środowisko i zwiększać efektywność produkcji rolnej. Uczestnicy poznali, jak gospodarstwo wykorzystuje nowoczesne technologie w uprawach polowych i hodowali zwierząt. Podkreślono, że Jagrol odgrywają kluczową rolę w dostarczaniu wysokiej jakości produktów rolnych np. mleka A2A2 oraz ziemniaków ma frytki i chipsy. Jednocześnie dbając o zrównoważony rozwój i sprzyjając ochronie środowiska. Ciekawym zagadnieniem było efektywne zarządzanie gospodarstwem na dużą skalę. Metody i narzędzia stosowane do optymalizacji procesów produkcyjnych oraz zarządzania zasobami ludzkimi i technicznymi. Uczestnicy dowiedzieli się, jak Jagrol radzą sobie z logistyką i organizacją pracy, aby zapewnić maksymalną wydajność i rentowność działalności. Przedstawione przykłady oraz zastosowane technologie przyczyniają się do sukcesu w prowadzeniu dużych gospodarstw rolnych.

Linki do gospodarstwa, które odwiedzaliśmy z KSGD : https://jagrol.topfarms.com/

Trzeci dzień wyjazdu studyjnego Krajowej Sieci Gospodarstw Demonstracyjnych rozpoczął się od zwiedzania Gospodarstwa Borówkowy Gaj, który zajmuje się produkcją borówek amerykańskich w systemie rolnictwa ekologicznego. Uczestnicy zapoznali się z technologiami wykorzystania bakterii probiotycznych w codziennej pracy. To one, malutkie, niewidoczne dla ludzkiego oka, wszędobylskie bakterie uprawiają ziemię. Dając roślinom to czego potrzebują do normalnego rozwoju. Uprawa gleby z probiotechnologią, jest najlepszym sposobem na uzyskanie najwyższej jakości plonów, zarówno pod względem zdrowotności, jak i smaku owoców. Użycie bakterii probiotycznych wspomaga proces wykorzystania przez krzewy całego potencjału rodnego gleby. Gospodarze podzielili się swoimi doświadczeniami w zakresie sprzedaży bezpośredniej do konsumentów, co pozwala na zwiększenie dochodów i budowanie relacji z klientami. Uczestnicy mogli dowiedzieć się o strategiach marketingowych, które wspierają rozwój lokalnych rynków i podnoszą atrakcyjność produktów. Degustacja produktów była kolejną atrakcją dnia, umożliwiając uczestnikom skosztowanie świeżych borówek oraz innych przetworów przygotowanych w gospodarstwie takich jak: borówka liofilizowana, powidła borówkowo-truskawkowe, sok borówkowy oraz ocet borówkowy. Była to okazja do oceny jakości oferowanych wyrobów i zrozumienia, jak różne techniki uprawy wpływają na smak i jakość końcowych produktów.

W gospodarstw odbyła się prezentacja Michała Fedosza z Centrum Mikroorganizmów w Poznaniu na temat „Rekultywacja, odnowienie życia biologicznego”. Prelegent przedstawił metody przywracania i wzmacniania biologicznej aktywności gleby poprzez zastosowanie mikroorganizmów. Omówił, jak rekultywacja gleby wpływa na poprawę jej struktury i żyzności, co przekłada się na lepszy wzrost roślin i zwiększoną odporność na choroby oraz stresy środowiskowe. Uczestnicy zapoznaniali się z konkretnymi przykładami zastosowania tych metod oraz ich korzyściami dla zrównoważonego rolnictwa.

Linki do gospodarstw, które odwiedzaliśmy z KSGD:  https://borowkowy-gaj.pl/

Wyjazd studyjny z Krajowej Sieci Gospodarstw Demonstracyjnych wzbogacił uczestników o wiedzę na temat innowacyjnych rozwiązań w zarządzaniu uprawami oraz praktycznych metod wspierających bioróżnorodność i zdrowie gleby. Szkolenie obfitowało w cenne informacje, które z pewnością poszerzyły wiedzę uczestników na temat nowoczesnych metod ochrony roślin, dostosowanych do dynamicznie zmieniających się warunków klimatycznych i potrzeb rynku rolniczego.