Relacja z konferencji „Krajowa Sieć Gospodarstw Demonstracyjnych – wnioski, inspiracje, działania na przyszłość” – 3 kwietnia 2025 r.

9 kwietnia 2025

3 kwietnia br., na konferencji „Krajowa Sieć Gospodarstw Demonstracyjnych – wnioski, inspiracje, działania na przyszłość„, spotkała się blisko 100-osobowa grupa osób związanych, bądź zainteresowanych Krajową Siecią Gospodarstw Demonstracyjnych. Konferencja została zrealizowana w hotelu Arche Hotel Puławska Residence. Organizatorem było Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie, we współpracy z Koordynatorami Sieci, pracującymi w ośrodkach doradztwa rolniczego we wszystkich województwach. Konferencja została zorganizowana w ramach operacji SIR, z planu operacyjnego KSOW na lata 2024–2025, współfinansowana ze środków Unii Europejskiej, w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich”.

Wydarzenie zgromadziło licznych uczestników, rolników i właścicieli gospodarstw z Krajowej Sieci Gospodarstw Demonstracyjnych (KSGD), doradców rolniczych oraz osoby zainteresowane rozwojem rolnictwa innowacyjnego i zrównoważonego. Konferencja rozpoczęła się od sesji networkingowej, która stworzyła przestrzeń do nawiązywania kontaktów i wymiany doświadczeń.W konferencji uczestniczyli przedstawiciele Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, instytutów naukowych, szkół rolniczych oraz jednostek doradztwa rolniczego, a także rolnicy prowadzący gospodarstwa demonstracyjne.

Wydarzenie otworzyła Pani Edyta Wieczorkiewicz-Dudek – Zastępca Dyrektora Departamentu Innowacji, Cyfryzacji i Transferu Wiedzy w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, w ciepłych słowach odnosząc się do idei prowadzenia Sieci i zorganizowania konferencji. Następnie głos zabrała Pani Katarzyna Bańkowska – Zastępca Dyrektora Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie, która powitała uczestników, podkreślając znaczenie udziału rolników, zarówno w bieżącym funkcjonowaniu Sieci, jak też w samej konferencji. Ponadto Pani Dyrektor ogłosiła inaugurację długo wyczekiwanego logo KSGD. Po krótkim wprowadzeniu, obejmującym symbolikę logo (Agnieszka Pardo z CDR) oraz określenie etapu funkcjonowania Sieci (Bożena Krześniak z CDR), przyszła pora na zaplanowane sesje tematyczne:

  1. Kluczowe inspiracje dla Krajowej Sieci Gospodarstw Demonstracyjnych. Pierwsza sesja tematyczna poświęcona była kluczowym inspiracjom dla Sieci. Zaprezentowano nowoczesne narzędzia do monitorowania suszy, upałów i pożarów. Następnie podkreślono rolę pasji i networkingu w sukcesie sieci gospodarstw. Ciekawym akcentem była również prezentacja współpracy CDR ze szkołami rolniczymi oraz przykład funkcjonowania gospodarstwa demonstracyjnego w ZSCKR w Golądkowie. Doskonałym uzupełnieniem prezentacji szkoły był występ Zespołu Pieśni i Tańca „Golądkowo”.

  2. Rolnicy z Krajowej Sieci Gospodarstw Demonstracyjnych. Druga sesja skoncentrowana była na praktykach rolników z KSGD. Prezentujący swoje dokonania rolnicy dzielili się doświadczeniami z zakresu roli kobiet w sieci, integracji społeczności lokalnych, zrównoważonej produkcji wołowiny, permakultury, biogospodarki oraz realizacji demonstracji ekologicznych.

  3. Propozycje instytutów naukowych dla Krajowej Sieci Gospodarstw Demonstracyjnych. Po przerwie na poczęstunek, uczestnicy wysłuchali wystąpień reprezentantów instytutów naukowych, którzy przedstawili propozycje współpracy z KSGD. Poruszono tematy przetwórstwa prozdrowotnej żywności, oferty z zakresu ogrodnictwa, technologii stosowanych na trwałych użytkach zielonych oraz na gruntach ornych, jak też możliwości korzystania z oferty w zakresie hodowli zwierząt. Zagadnienia te prezentowane były też w kontekście potencjału zakładów doświadczalnych, jako centrów innowacji gotowych do współpracy z Siecią.

  4. Koordynatorzy Krajowej Sieci Gospodarstw Demonstracyjnych. W ostatniej sesji swoje działania przedstawiali koordynatorzy KSGD. Prezentowano najlepsze praktyki proponowane przez gospodarstwa, inicjatywy w zakresie krótkich łańcuchów dostaw, gospodarstw ekologicznych, jak też metody pracy koordynatorów z gospodarstwami należącymi do Sieci. Wystąpił też temat działań planowanych w roku 2025 w ramach KSOW+.

Wnioski i plany na przyszłość

Wielokrotnie, podczas konferencji, a także w jej podsumowaniu podkreślano znaczenie współpracy, wymiany wiedzy i wzajemnego inspirowania się w ramach KSGD. Przedstawione inicjatywy pokazują ogromny potencjał rozwojowy gospodarstw demonstracyjnych oraz ich wpływ na otoczenie lokalne i system doradztwa rolniczego.
Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za aktywny udział oraz prelegentom za wartościowe wystąpienia. Mamy nadzieję, że konferencja stała się przestrzenią do nawiązania nowych relacji i inspiracją do dalszych działań w ramach Krajowej Sieci Gospodarstw Demonstracyjnych.

Materiały z konferencji zamieszczone zostały pod linkiem https://chmura.cdr.gov.pl/index.php/s/fFyQ9w3zXBmkKiq

Więcej szczegółowych informacji i treści z poszczególnych wystąpień będziemy sukcesywnie zamieszczać na stronie  https://gospodarstwademonstracyjne.cdr.gov.pl/