Udział Gospodarstw Demonstracyjnych Warmii i Mazur na XIII Wiosennych Targach Ogrodniczych

4 maja 2023

W XIII Wiosennych Targach Ogrodniczych organizowanych 22 i 23 kwietnia 2023 roku przez Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Olsztynie, swój potencjał prezentowały wybrane gospodarstwa włączone do Krajowej Sieci Gospodarstw Demonstracyjnych.

Do uczestnictwa w Targach zaproszone zostały:

  1. Stacja Doświadczalnej Oceny Odmian we Wrócikowie,
  2. Laboratorium Dydaktyczno-Badawcze Katedry Hodowli Owiec i Kóz UWM w Olsztynie,
  3. Gospodarstwo Rolne Państwa Daniela i Katarzyny Malickich.

Pracownicy SDOO we Wrócikowie, prezentowali swoją ofertę wśród instytucji działających na rzecz rolnictwa i chętnie dzielili się swoją wiedzą na temat odmian zalecanych do upraw w 2023 roku, a także wskazywali nowe kierunki upraw, które sprawdzają się w warunkach klimatu województwa warmińsko-mazurskiego.

Państwo Daniel i Katarzyna Maliccy po raz kolejny pod własną marką promowali wyroby z baraniny i jagnięciny. Dla odwiedzających Targi przygotowali bogatą ofertę degustacyjną. Przy ich stoisku można było skosztować bigosu, szaszłyków, burgerów, a także pasztetów i wędlin. Państwo Maliccy na olsztyńskie targi przywieźli także owce rasy kamienieckiej, które w szczególności wśród dzieci cieszyły się dużą popularnością.

Specjalnie na targi swoje owce i kozy różnych ras, udostępniło Laboratorium Dydaktyczno-Badawcze Katedry Hodowli Owiec i Kóz UWM w Olsztynie. Dzięki uprzejmości pracowników Katedry na targach prezentowano zwierzęta ras podstawowych, jak również objętych programem ochrony zasobów genetycznych. Można było podziwiać owce ras: Merynos Polski, Wrzosówka, Charollaise, Czarnogłówka, a także kozy: Angorską, Alpejską i Śruborogą. Największa atrakcją wśród zwiedzających była owca wrzosówka wraz z dwoma młodymi jagniaki.

Cieszymy się, że Gospodarstwa Demonstracyjne włączone do Krajowej Sieci z terenu Warmii i Mazur tak chętnie, współpracują z Ośrodkiem promując nie tylko siebie, ale także całą sieć, a przy tym upowszechniają dobre praktyki rolne i produkcyjne. Dzięki obecności na Wiosennych Targach Ogrodniczych gospodarstwa te miały możliwość zderzenie się z potencjalnymi uczestnikami pokazów, które w przyszłości organizowane będą bezpośrednio w ich gospodarstwach i przedsiębiorstwach.

Chętne gospodasrtwa do włączenia się w ramach Krajowej Sieci Gospodasrtw Demonstracyjnych zapraszamy do kontaktu z koordynatorem sieci:
dr inż. Rodian Pawłowski, e-mail: rodian.pawlowski@w-modr.pl, tel. kom. 695 550 460

Opracowanie: Rodian Pawłowski

Materiały źródłowe